• 2012/02/13

Ministerstwo Kultury kwestionuje przypadek ukarania kolejarzy

źródło: http://lt.wikipedia.org

Ministerstwo Kultury, które jest odpowiedzialne za kwestie związane z mniejszościami narodowymi na Litwie, zwątpiło w decyzję kierownictwa „Lietuvos geležinkeliai” w sprawie zmniejszenia wynagrodzenia pracownikom, którzy podczas pełnienia obowiązków służbowych nie używali języka państwowego. Ministerstwo kwestionuje nie cały porządek wewnętrzny spółki, lecz jedynie dwa przypadki zmniejszenia części wynagrodzenia za nieużywanie j. litewskiego spawaczowi i innemu pracownikowi technicznemu.

Ministerstwo po zapoznaniu się z otrzymanymi dokumentami: decyzją dyrektora generalnego spółki S. Dailydki Nr. Į–789 „O kategoriach znajomości języka państwowego“ z dnia 2007-10-24 i decyzją Nr. Į–377 „O kategoriach znajmości języka państwowego“ z dnia 2009-05-11, stwierdziło, że nie naruszają one Konstytucji RL, ani Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych, ponieważ, wymóg znajomości języka państwowego nie oznacza obowiązku jego stosowania, za wyjątkiem rzeczywistej tego potrzeby.

Ministerstwo Kultury domniemało natomiast zgodność z prawem decyzji dyrektora dyrekcji przewozów ładunkowych Nr. Į(DK)-340 z dnia 2007-11-05 „O kategoriach znajomości języka państwowego“, ponieważ zawiera ona listę stanowisk służbowych, wśród których nie ma stanowiska spawacza.

Przypadek ukarania 11 pracowników kolei litewskich został wykryty przez EFPCz, która interweniowała w tej sprawie (http://www.efhr.eu/2011/11/24/odezwa-do-pracownikow-ab-„lietuvos-gelezinkeliai“/) jeszcze w sierpniu 2011 r. Obecnie jest to jeden z najbardziej głośnych incydentów w obszarze praw mniejszości narodowych na Litwie.

na podstawie www.delfi.lt

EFPCz

 

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…