• 2012/08/01

EHFR jako jedyna Fundacja z Litwy wspiera pierwszą Inicjatywą Obywateli Europy – Fraternité2020

EHFR jako jedyna Fundacja z Litwy wspiera pierwszą Inicjatywą Obywateli Europy – Fraternité2020

Fraternité2020 jest pierwszą zarejestrowaną Inicjatywą Obywateli Europy (IOE), która ma na celu  rozszerzenie programów wymiany UE – takich jak Erasmus czy Europejski Serwis Wolontariuszy. Uczynienie tych wymian bardziej atrakcyjnymi pozwoli większej ilości obywateli UE spędzić czas w innym państwie członkowskim i dowiedzieć się co dla nich znaczy zjednoczona Europa. Ponadto te doświadczenie będzie rozwijać umiejętności międzykulturowe oraz sprzyjać pozytywnemu rozwojowi gospodarczemu, społecznemu i kulturowemu na całym kontynencie. 

F2020 jest już wspierana przez wielu znanych naukowców i organizacji pozarządowych z całej Europy. Europejska Fundacja Praw Człowieka jest jedyną organizacją z Litwy, która przyłączyła się do tej inicjatywy (http://pl.fraternite2020.eu/NGOs.html). EFHR zamierza ściśle współpracować z Samorządem studenckim Uniwersytetu Wileńskiego (VU Studentų atstovybė –  http://www.vusa.lt/), który także poparł akcję zebrania wymaganych na Litwie 7 tys. podpisów. Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z Fraternité2020 i szczerze wierzymy w spełnienie idei tej organizacji.

Jednak przed rozpoczęciem zbierania podpisów, organizatorzy mieli do pokonania kilka problemów. Zgodnie z decyzją organizatorów Fraternité2020, podpisy zostały zbierane wyłącznie sposobem online, dlatego trzeba było utworzyć internetowy system zbierania podpisów. Program dostarczono bezpłatnie przez Komisję Europejską, jednak serwery nie działały. W związku z tym austriacka firma IT zaoferowała Komitetowi obywateli Fraternité2020 certyfikat internetowego systemu zbierania podpisów w cenie €7,200. Aby móc zapłacić za te serwery, zaplanowali oni zebrać kwotę od osób fizycznych i fundacji.

11 lipca tego roku członkowie Fraternité2020 zorganizowali konferencję prasową, która miała miejsce w Parlamencie Europejskim. Wzięli w niej udział m.in. polska posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun, posłanka do Parlamentu Europejskiego z Węgier Kinga Göncz, Gerald Häfner – poseł do Parlamentu Europejskiego z Niemiec oraz przyszły prezydent Europejskiego Forum Studentów AEGEE Luis Alvarado Martínez.

Fundację reprezentowała Pani dr Małgorzata Runiewicz-Wardyn,która w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie edukacji w walce z ksenofobią, rasizmem i nietolerancją. Przybliżyła zakres działania EFHR oraz jak wielkie znaczenie w jej działalności ma właśnie edukacja, praktyki oraz wymiana międzynarodowa.

Konferencja prasowa odniosła swój skutek i Fraternité2020 otrzymało pismo od Komisji Europejskiej, w którym wyraża zgodę na dostarczenie nieodpłatnie serwerów w Luksemburgu oraz przekaże nam analizę ryzyka, konieczną do rozpoczęcia zbierania podpisów. Dodatkowo okres zbierania podpisów zostanie przedłużony do czasu kiedy system zacznie działać. Oznacza to, że zbieranie podpisów (http://www.wprost.pl/ar/321232/Wiecej-studentow-pojedzie-naErasmusa-Potrzeba-miliona-podpisow/) (http://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,9990,jest-pierwsza-inicjatywa-obywatelska-ue.html) (http://www.euractiv.com/specialreport-countdown-eci/server-problems-hunting-eu-eci-news-513854) zacznie się w okolicach września i będzie trwało 12 miesięcy!

Europejska Fundacja Praw Człowieka

Więcej na ten temat:  www.fraternite2020.eu

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…