• 2014/02/24

Podręczniki „Polacy, Europejczycy, Obywatele” już w rękach uczniów

Podręczniki „Polacy, Europejczycy, Obywatele” już w rękach uczniów

Video_EFHR_Z wielką radością informujemy, iż dzięki Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR), uczniowie klas 9-12 otrzymali najnowsze wydanie podręcznika „Polacy, Europejczycy, Obywatele”.

Zadaniem przygotowanego podręcznika jest dostarczenie młodym Polakom mieszkającym na Litwie niezbędnych podstaw wiedzy o zachodzących w naszym otoczeniu procesach politycznych i społecznych, w tym również problemach i wyzwaniach współczesnego świata. Podręcznik ten jest uzupełnieniem innowacyjnego projektu edukacyjnego „Europejczycy, Polacy, Obywatele“, którego finał odbył się w grudniu ubiegłego roku.

W nowym, zaktualizowanym, wydaniu podręcznika poruszany jest szeroki zakres tematyczny, zawierający liczne odniesienia do realiów życia na Litwie. Wśród poruszanych w nim bloków tematycznych znalazł się rozdział o aktywności społecznej, samorządzie, władzy, mediach masowych, transformacji, gospodarce, organizacjach międzynarodowych oraz konfliktach międzynarodowych. Kolejne rozdziały poświęcone zostały wykluczeniu społecznemu i chorobom, problemom współczesnego świata, narodzie i państwie oraz prawom człowieka.

Przekazując podręczniki szkołom wierzymy, że będą one cenną pomocą w nauce i przyczynią się do pogłębienia wiedzy o społeczeństwie obywatelskim wśród młodych Polaków na Litwie.

Dzięki uprzejmości oraz hojności PKO Banku Polskiego dyrekcje szkół oraz biblioteki otrzymały również zestaw filmów, należących do polskiej klasyki filmowej. Są to filmy Wajdy (m.in. Człowiek z marmuru, Ziemia obiecana i inne) oraz Bareja (m.in. Brunet wieczorową porą, Nie ma róży bez ognia i inne). PKO Bank Polski, jako mecenas projektu „Cyfrowej rekonstrukcji polskiego kina” ufundował, na prośbę EFHR, 64 zestawy.

Pokładamy nadzieję, że zestaw filmów wzbudzi zainteresowanie uczniów polską sztuką filmową oraz będzie odpowiednio wykorzystany do celów edukacyjnych, a także wzbogaci szkolną bibliotekę.

Wraz z podręcznikami przesyłane zostały również ulotki z informacją o darmowych audiobookach i lekturach cyfrowych, które są dostępne na stronie www.wolnelektury.pl. Wszystkie utwory zamieszczone na stronie można bezpłatnie przeglądać, odsłuchać, ściągnąć na swój komputer, udostępnić innym.

EFHR

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…