• 2014/03/07

EFHR o skargach o dyskryminację składanych do Służby Kontrolera ds. Równych Możliwości

EFHR o skargach o dyskryminację składanych do Służby Kontrolera ds. Równych Możliwości

dyskryminacjaNa wniosek Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR), Służba Kontrolera ds. Równych Możliwości przedstawiła rezultaty i proces przeprowadzania badania skarg o dyskryminację ze względu na narodowość.

Jak wynika z przedstawionych danych, ok. 9 -15% wszystkich skarg, rozpatrywanych przez Służbę Kontrolera ds. Równych Możliwości, dotyczyło skarg o dyskryminację ze względu na rasę, narodowość, język, pochodzenie, przynależność etniczną. W 2009 r. stanowiły one 12% wszystkich rozpatrywanych skarg, 2010 – 15%, 2011 – 13,5%, 2012 – 9%, 2013 – 5%. Skargi te, w zależności od okresu, są na trzecim albo czwartym miejscu po skargach dotyczących dyskryminacji ze względu na płeć, wiek lub sytuację społeczną.

Skargi o dyskryminację ze względu na rasę, narodowość, język, pochodzenie, przynależność etniczną w stosunku do ogółu złożonych skarg w latach 2009 -2013

Rok

2009

2010

2011

2012

2013

Udział (%)

12%

15%

13,5%

9%

5%

Niemniej jednak zauważono, że od przyjęcia w 2005 r. ustawy o równych możliwościach (Lygių galimybių įstatymas) ciągle wzrastała ilość skarg o dyskryminację ze względu na przynależność etniczną lub rasową. W 2005 r. otrzymano 14 skarg, które stanowiły 14% wszystkich skarg w danym roku, w 2006 r. – 20 (15%), w 2007 r. – 23 (14%), w 2008 r. – 28 (13%).

Skargi o dyskryminację ze względu na przynależność etniczną w stosunku do ogółu złożonych skarg

Rok

2005

2006

2007

2008

2009

Ilość

14

20

23

28

19

Udział (%)

14%

15%

14%

13%

11%

W 2009 r. względnie zmniejszyła się ilość tego typu skarg – otrzymano 19, które stanowiły 11% wszystkich skarg. Zdaniem Służby można to tłumaczyć trudną sytuacją finansową państwa, bowiem osoba składająca skargę w okresie trudności gospodarczych staje się często pierwszą osobą do zwolnienia z pracy. Strach przed utraceniem miejsca pracy jest też przyczyną zmniejszania się ogólnej liczby skarg oraz skarg ze względu na narodowość, których w 2013 r. było najmniej.

Względnie co roku najwięcej jest skarg o dyskryminację ze względu na narodowość, najmniej – przynależność etniczną. Co ciekawe, w 2011 oraz 2013 r. nie zarejestrowano skarg o dyskryminację ze względu na przynależność etniczną. Zauważono jednak, że w latach 2011 – 2013 nie mało osób skarżyło się na dyskryminację ze względu na język (2013 r.- 4 skargi), co przedstawia poniższy diagram.

W 2009 r. dominowały skargi, w których wnioskujący skarżyli się na działania władz i instytucji. Natomiast w latach 2010 – 2011 zwiększyła się ilość skarg w sferze oświaty.

W 2013 r. skargi, w których wnioskujący wskazują dyskryminację w sferze oświaty i usług podzieliły się po równo – 29%. Skargi związane z dyskryminacją w sferze stosunków pracy stanowiły 21%, a z działaniami władz i instytucji – 14%.

W przedstawionej przez Służbę informacji przytoczono również przypadek skargi o dyskryminację w sferze pracy ze względu na wiek pracownicy jednego z przedszkoli. O sprawie już pisaliśmy.

Jak podaje Służba Kontrolera ds. Równych Możliwości najwięcej skarg o dyskryminację ze względu na narodowość składają kobiety, a trzecią część – organizacje pozarządowe (wyjątek 2011 r. – najwięcej skarg złożyli mężczyźni). Podpisana skarga może być podana w dowolnej formie, w tym w formie elektronicznej przez osobę, grupę osób oraz organizację pozarządową.

Warto zaznaczyć, że Fundacja już od roku prowadzi kampanię przeciwko dyskryminującym ofertom pracy. Oferty zawierają w sobie różnego rodzaju dyskryminację ze względu na płeć, wiek, narodowość, religię, język, pochodzenie, status społeczny lub przekonanie.

Niestety działania Służby Kontrolera ds. Równych Możliwości można uznać za niewystarczające. Interwencje EFHR wskazują, że funkcje Służby Kontrolera, polegające na monitorowaniu Internetu w celu wyszukiwania niezgodnych z prawem ogłoszeń o pracy, nie są do końca wypełniane. Warto zaznaczyć, że dochodzi również do sytuacji, gdy dochodzenie, rozpoczęte po złożeniu skargi przez EFHR, zostaje umorzone, a Fundacji zarzuca się brak interesu prawnego w sprawie.

Cieszyć może jednak fakt, że widoczne są rezultaty prowadzonej przez EFHR kampanii. Pracodawcy otrzymują od Służby Kontrolera ds. Równych Możliwości ostrzeżenia. W związku z tym EFHR zachęca do zgłaszania informacji o anonsach o pracę, które mogą zawierać treści dyskryminujące, jak również informować o dyskryminacji w miejscu pracy. Szczególnie zachęcamy do pisania wniosków w sprawie dyskryminujących publikacji w mediach.

EFHR

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…