• 2014/05/29

Kolejny sukces EFHR i Szkoły Średniej w Trokach

Kolejny sukces EFHR i Szkoły Średniej w Trokach
1
zdjęcie: delfi.lt

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) cieszy się, że udzielona przez nią pomoc prawna w przygotowaniu pism procesowych przyczyniła się do wygrania następnej sprawy sądowej. Tym razem dotyczyła ona rzekomego naruszenia prawa administracyjnego przez przedstawiciela komitetu reprezentacyjnego Szkoły Średniej w Trokach, który w dniu 3 kwietnia 2014 roku zorganizował pikietę protestacyjną przeciwko planom reorganizacji wewnętrznej struktury szkoły.

G.S., przedstawicielowi komitetu reprezentacyjnego szkoły, sporządzono protokół naruszenia prawa zgodnie z art. 188 ust. 1. kodeksu naruszeń prawa administracyjnego RL. Argumentowano to brakiem odpowiedniego pozwolenia na zorganizowanie akcji protestacyjnej, w której udział wzięło 40 – 50 osób.

Jednakże według argumentacji oskarżonego,  grupa pikietujących, zorganizowana przez G.S., liczyła jedynie 15 uczestników i wyróżniała się spośród innych osób dzięki niebieskim ubraniom. Oprócz tego odpowiednie pismo informujące o planowanym zebraniu złożone zostało na ręce mera Samorządu Rejonu Trockiego już 2 kwietnia. Do tego, zgodnie z art. 6 ust. 1 o zebraniach, na zgromadzenie do 15 osób nie jest wymagane pozwolenie samorządu. Warto też zaznaczyć, że pikietę organizowano przed gmachem samorządu, w którym odbywało się posiedzenie Rady Samorządu Rejonu Trockiego, rozstrzygające losy również innych szkół rejonu. Dlatego zebrały się tam również osoby trzecie, które nie były bezpośrednio związane ze zorganizowaną pikietą.

Dzielnicowy Sąd Rejonu Trockiego przyjął argumentację wskazującą na brak potrzeby uzyskania odpowiedniego pozwolenia i przyznał, że na materiale dołączonym do sprawy widać zebraną grupkę osób w niebieskim ubraniu, zaś obok niej stoją inne osoby z plakatami. Ogółem przed samorządem  mogło zgromadzić się 40-50 osób, ale nie ma wyraźnego potwierdzenia tego, czy osoby te były związane z organizowanym zebraniem. Ponieważ nie ma dowodów, które by wskazywały na winę G.S., sprawa została umorzona. Postanowienie Sądu może być zaskarżone w ciągu 20 dni.

EFHR cieszy fakt, że kolejny raz udało się pomóc społeczności polskiej oraz zachęca wszystkich, którzy jako przedstawiciele mniejszości narodowej czują się pokrzywdzeni, do zwrócenia się o bezpłatną pomoc prawną.

Natomiast o pomyślnym zakończeniu sprawy planowanej reorganizacji wewnętrznej struktury szkoły w Trokach czytaj tu.

EFHR

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…