• 2014/11/20

Pomoc EFHR dla wychowanków domów dziecka

Pomoc EFHR dla wychowanków domów dziecka

DSC0160620 listopada na całym świecie obchodzimy bardzo przyjemne i radosne święta: Międzynarodowy Dzień Dziecka oraz Powszechny Dzień Dziecka.  Dzisiejszy dzień jest 55 rocznicą uchwalenia Deklaracji praw dziecka oraz 25 rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W związku z tym Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) pragnie przypomnieć o swoich projektach i inicjatywach skierowanych do dzieci.

W ramach swojej działalności Fundacja monitoruje m.in. przestrzeganie i poszanowanie praw dzieci, oraz zajmuje się edukacją prawną dzieci i ich opiekunów. W tym zakresie działalność Fundacji obejmuje wizytacje i spotkania w szkołach, domach dziecka oraz instytucjach opieki społecznej, podczas których przedstawiciele EFHR spędzają czas z podopiecznymi monitorując warunki ich życia, zachęcając do wspólnej rozmowy, zabawy, organizacji imprez, pracy nad rozwiązaniem problemów związanych z nauką (w tym doskonaleniem języka ojczystego – polskiego). Domy dziecka, którymi się opiekuje Fundacja, to ośrodki wychowawcze, w których mieszka po 30-40 dzieci w wieku od 3 do 18 lat.

EFHR broni praw dziecka i dąży do tego, żeby dzieci z domów dziecka pozbyły się stygmatu wychowanków domu dziecka, żeby potrafiły nie tylko korzystać z proponowanej im pomocy, ale również same mogły skutecznie bronić swoich praw. Żeby móc bronić swoich praw trzeba być jednostką świadomą swojej wartości, mającą poczucie godności, dlatego Europejska Fundacja Praw Człowieka już po raz kolejny realizuje projekt „Psycholog kliniczny po polsku w Domu Dziecka”.

Państwowy system opieki w domach dziecka przewiduje, że państwo ma obowiązek zaspokojenia podstawowych potrzeb dzieci przebywających w tych domach. Niestety, w istniejącym systemie opieki niewiele uwagi udziela się potrzebom psychologicznym dzieci, rozwoju i kształtowaniu u nich nawyków społecznych i umiejętności komunikacyjnych, nabywaniu przez nich kompetencji psychologicznych, terapii psychologicznej dzieci przeżywających traumę, mających problemy emocjonalne. A są to potrzeby, których zaspokojenie pozwoli się rozwijać pełnowartościowym obywatelom, potrafiącym wziąć na siebie odpowiedzialność za własne życie, skutecznie funkcjonować poza systemem opiekuńczym.

We wrześniu 2014 r. EFHR rozpoczęła kontynuację projektu „Psycholog kliniczny po polsku w Domu Dziecka”. W ramach projektu, Europejska Fundacja Praw Człowieka, współpracując z psychologiem Panią Jolantą Masian zapewnia pomoc psychologiczną i psychoedukację w języku polskim dzieciom i personelowi domów dziecka. Dzieci mieszkające w domach dziecka często mają za sobą traumatyczne przeżycia. Większość z nich potrzebuje intensywnej i długotrwałej terapii psychologicznej. Wychowawcy pracujący w domach dziecka są grupą zawodową najbardziej zagrożoną wypaleniem zawodowym ponieważ ich praca jest odpowiedzialna, psychicznie i fizycznie wyczerpująca, wymaga szerokiej wiedzy psychologicznej, specyficznych cech osobowościowych, a wynagrodzenie małe, prestiż zawodu niski, brak jest wsparcia psychologicznego, ograniczony dostęp do psychoedukacji. Dlatego projekt przewiduje kompleksową pomoc psychologiczną dla wychowanków i pracowników domów dziecka. Na przełomie 2013/2014 roku EFHR zorganizowała cykl wykładów dla wychowawców domów dziecka.

Celem tegorocznego programu  jest m.in. wspieranie psychologiczne i psychoedukacja wychowanków i wychowawców domów dziecka, wspieranie rozwoju nawyków społecznych, umiejętności komunikacyjnych, rozwój kompetencji psychologicznych u nastolatków z domów dziecka.

Zajęcia są prowadzone w domach dziecka w Podbrodziu i Solecznikach. Będą one trwały do grudnia 2014 roku.

EFHR

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…