• 2015/07/07

EFHR zachęca do przyłączenia się do prowadzonej na Facebooku akcji popierającej pisownię oryginalnych nazwisk

EFHR zachęca do przyłączenia się do prowadzonej na Facebooku akcji popierającej pisownię oryginalnych nazwisk

advertisers-should-only-pay-ads-that-are-actually-seen-by-users-facebookWe wtorek 16 czerwca b.r. Państwowa Komisja Języka Litewskiego (Valstybinė lietuvių kalbos komisija) po raz drugi w swojej opinii nie wyraziła zgody na powszechny zapis nazwisk w ich oryginalnej formie dla mniejszości narodowych zamieszkujących Litwę. Zdaniem Komisji, nielitewskie nazwiska mogą być zapisane w dowodach osobistych w formie oryginalnej tylko w przypadku zawarcia związku małżeńskiego obywatela Litwy z obcokrajowcem lub gdy obcokrajowiec nabył obywatelstwo litewskie. Tym samym Komisja po raz kolejny odmówiła prawa oryginalnej pisowni nazwisk Polakom od wieków zamieszkującym na Litwie, rekomendując zachowanie w stosunku do nich dotychczas obowiązującej pisowni z wykorzystaniem liter alfabetu litewskiego.

Opinia Państwowej Komisji wywołała oburzenie oraz falę negatywnych komentarzy wśród obywateli mniejszości narodowych oraz licznych przedstawicieli litewskich mediów. Litewscy dziennikarze swoją dezaprobatę w stosunku do decyzji Komisji postanowili wyrazić za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook. Na swoich profilach zamieścili oni zdjęcia oraz memy wyrażające poparcie dla oryginalnej pisowni nazwisk. Co więcej, część z nich rozpoczęła akcję zamieszczania w Internecie hasztagów ze spolszczoną wersją swojego nazwiska. Haroldas Mackevičius zamieścił hashtag #jesuismackiewicz, a Nerijus Maliukevičius #jesuismalukiewicz.

Prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska jest jednym z podstawowych praw każdego obywatela. Problem oryginalnej pisowni imion i nazwisk nie dotyka jedynie osób należących do mniejszości narodowych i chcących nadać dziecku imię związane z ich kulturą, tradycją, czy językiem. Problem ten dotyka również resztę obywateli Litwy, zwłaszcza kobiety, które zawierają małżeństwa z cudzoziemcami i pragną by ich nazwiska w dokumentach wydanych na Litwie były zapisane w taki sam sposób jak nazwisko męża. EFHR zachęca wszystkich użytkowników serwisu Facebook do przyłączenia się do akcji wiązanej z oryginalną pisownią nazwisk poprzez umieszczanie na swoim profilu hasztagu ze spolszczoną wersją swojego nazwiska. Upowszechnienie kampanii pokazującej wspólne działanie społeczeństwa na rzecz pisowni nazwisk w oryginale może przekonać rządzących o konieczności zmiany obowiązującego w tej kwestii prawa.

EFHR

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…