• 2015/11/12

EFHR zaprasza na konferencję „Pomiędzy integracją a wyłączeniem: prawa językowe mniejszości narodowych w Europie” organizowaną przez SNPL

EFHR zaprasza na konferencję „Pomiędzy integracją a wyłączeniem: prawa językowe mniejszości narodowych w Europie” organizowaną przez SNPL

Poster K.Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR), partner konferencji, serdecznie zaprasza na największą w regionie międzynarodową konferencję naukową poświęconą prawom językowym mniejszości narodowych zatytułowaną Pomiędzy integracją a wyłączeniem: prawa językowe mniejszości narodowych w Europie (Integration and exclusion: The linguistic rights of national minorities in Europe), która zostanie zorganizowana przez Stowarzyszenie Naukowców Polaków Liwy (SNPL) dnia 27 listopada 2015 r. w hotelu „Artis Centrum Hotel” w Wilnie (ul. Totorių 23). Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim z tłumaczeniem na język litewski.

Jest to kolejna konferencja poświęcona ochronie praw mniejszości narodowych w ostatnim czasie. Poprzednia zorganizowana przez EFHR konferencja „Ochrona praw mniejszości narodowych na Litwie: tendencje w ostatnich pięciu latach” odbyła się 23 października br. w Samorządzie Miasta Wilna.

W jaki sposób zagwarantować realizację praw językowych mniejszości narodowych przy jednoczesnym poszanowaniu języka państwowego? Jak kontrolować wynikłe na tym tle napięcia? Jak, zgodnie z międzynarodowymi standardami, powinna wyglądać polityka państwowa w tej dziedzinie? Co jest ważniejsze – ochrona praw językowych mniejszości, czy języka państwowego? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wybitni europejscy i światowi eksperci oraz naukowcy.

W czasie konferencji wykłady wygłoszą: Przewodniczący Komitetu Doradczego Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych prof. Francesco Palermo; światowej sławy ekspert ds. praw językowych, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Moncton, Kanada, dr Fernand de Varennes; wieloletni członek Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) prof. Lauri Hannikainen z Uniwersytetu w Helsinkach, Finlandia; pracownicy centrum naukowego European Centre for Minority Issues (ECMI), Flensburg, Niemcy: dr Eva Chylinsky, dr Hanna Vasilevich; przedstawiciel centrum naukowego Institute for Minority Rights of the European Academy (EURAC) w Bolzano/Bozen, Włochy, Sergiu Constantin; poseł na Sejm Parlamentu Łotwy oraz członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Boris Cilevics; Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Deusto w Bilbao, Hiszpania, prof. Eduardo J. Ruiz Vieytez; dr hab. Katarzyna Łasak z Uniwersytetu Gdańskiego; naukowcy z Litwy: dr Elżbieta Kuzborska oraz dr Katarzyna Miksza. Natomiast tematykę ochrony praw językowych w UE przybliży dr Łukasz Wardyn. Swój udział w konferencji potwierdziła przedstawicielka Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w Genewie (Szwajcaria) Belen Rodriguez de Alba.

Celem konferencji jest zapoznanie społeczeństwa z międzynarodowymi i europejskimi standardami w dziedzinie ochrony praw językowych mniejszości narodowych, z doświadczeniem i praktyką poszczególnych państw, szczególnie, europejskich. Konferencja skierowana jest nie tylko do specjalistów: polityków, prawników, urzędników, zajmujących się tematyką praw mniejszości, ale też do studentów oraz naukowców, a także wszystkich tych, którzy interesują się prawami mniejszości i polityką państwa w tej dziedzinie.

EFHR jako partner konferencji serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką praw człowieka oraz ochrony praw językowych mniejszości narodowych do udziału w konferencji i poszerzenia swojej wiedzy.

Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja jest obowiązkowa pod adresem Sekretarza Naukowego SNPL dr Elżbiety Kuzborskiej kuzborska@gmail.com. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 listopada 2015 r. Program konferencji w języku angielskim oraz zaproszenie w języku polskich i angielskim są dostępne do pobrania poniżej.

EFHR

1.1 MiB
545 Downloads
263 KiB
353 Downloads
485 KiB
460 Downloads

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…