• 2015/12/14

EFHR włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

EFHR włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

DSC00653 10 grudnia br., jak co roku, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Dzień ten upamiętnia 67. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która została przyjęta przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 1948.

Z tej okazji przedstawiciele Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) uczestniczyli w seminarium zorganizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa (ELSA) działające na Uniwersytecie M. Romera (MRU) w Wilnie.

Tematem spotkania, które odbyło się w jednej z sali konferencyjnych MRU LAB, był problem dyskryminacji rasowej na Litwie i mechanizmach jej przeciwdziałania.

Zgromadzeni słuchacze, pośród których znaleźli się również studenci międzynarodowi, mieli okazję wysłuchać wystąpień znakomitych prelegentów.

Rzecznik ds. Równych Możliwości, pani Agneta Lobačevskytė przedstawiła statystyki skarg związanych z dyskryminacją, które docierają do instytucji. Co może wydać się zaskakujące, Służba Kontrolera ds. Równych Możliwości nie otrzymuje zawiadomień o dyskryminacji na podstawie przynależności rasowej. Według pani Rzecznik, może być to związane z niewystarczającą wiedzą o prawach człowieka oraz o tym, jak jednostka tych praw może dochodzić. Pani Agneta Lobačevskytė mówiła również o wyzwaniach stojących przed państwem w związku z możliwym zwiększaniem się liczby cudzoziemców w przyszłości, i co za tym idzie, zagrożeniem wzrostu przypadków dyskryminacji.

Wolontariuszki EFHR, Aneta Maciejewska i Leah Nedahl, przedstawiły krótko Fundację oraz jej działalność w obszarze zwalczania mowy nienawiści w mediach. Ewelina Baliko, prawnik EFHR omówiła kwestię przestępstw na tle rasowym. Podzieliła się ze słuchaczami przykładami takich przestępstw na Litwie, a także przedstawiła odpowiednie statystyki Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE).

Ostatni z prelegentów, pochodzący z Wielkiej Brytanii członek Rady samorządu m. Wilno, pan Marek Adam Harold, podzielił się w swoim wystąpieniu osobistymi doświadczeniami i refleksjami z punktu widzenia obcokrajowca mieszkającego i pracującego na Litwie.

EFHR wyraża wielkie zadowolenie z możliwości uczestnictwa w wydarzeniu. Jednym z priorytetowych działań Fundacji jest pogłębianie świadomości praw człowieka i walka z dyskryminacją, również na tle rasowym. Wierzymy, że tego typu inicjatywy przyczyniają się do wzrostu tolerancji w społeczeństwie. Mamy nadzieję, że Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka nie będzie jedyną okazją do dyskusji na tak istotne tematy i z niecierpliwością czekamy na kolejne możliwości współpracy przy podobnych inicjatywach.

EFHR

erasmus_baner

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…