• 2016/04/01

Prawa człowieka w biznesie – wyzwania i dobra praktyka

Prawa człowieka w biznesie – wyzwania i dobra praktyka

IMAG216531 marca br. Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) podzieliła się wiedzą oraz praktycznymi przykładami z zakresu praw człowieka w biznesie z członkami Stowarzyszenia Odpowiedzialnego Biznesu Litwy (LAVA, Lietuvos atsakingo verslo asociacija). Szkolenie przeprowadziła pomocnik adwokata Ewelina Baliko, reprezentująca EFHR.

Wystąpienie pt. „Ochrona praw człowieka w biznesie: co i dlaczego jest ważne? Jak biznes przyczynia się do ochrony praw człowieka. Problematyka na Litwie i największe wyzwania“ przybliżyło uczestnikom m.in. regulacje prawne, najczęściej pojawiające się naruszenia ochrony życia prywatnego oraz przykłady dyskryminacji. Przedstawicielom przedsiębiorstw wręczono również ulotki dla pracowników przygotowane przez

Służbę Kontrolera ds. Równych Możliwości (Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba) we współpracy z EFHR.

Ulotka dla pracownikow

Pomimo uświadamiania społeczeństwa przez EFHR i Służbę Kontrolera ds. Równych Możliwości, nadal są notowane naruszenia Ustawy o równych możliwościach (Lygių galimybių įstatymas) oraz Ustawy o równych możliwościach kobiet i mężczyzn (Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas), poprzez umieszczanie w ogłoszeniach o pracę warunków takich jak płeć, wiek lub sytuacja rodzinna.

Służba Kontrolera ds. Równych Możliwości w swoim sprawozdaniu za 2015 r. zaznaczyła EFHR jako jedną z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych dążących do zapewnienia równości. W czasie dyskusji, która odbyła się w siedzibie banku Swedbank, rozpatrzone zostały przykłady naruszenia życia prywatnego i ochrony danych osobistych, jak również przedstawione zostały dobre praktyki biznesu z Litwy i zagranicy. Jedną z przedstawionych inicjatyw był m.in. projekt „Friendly Vilnius”, celem którego jest promowanie przyjaznej obsługi, udzielanie pomocy odwiedzającym w znalezieniu odpowiadającego im miejsca według różnych kategorii, takich jak dostępność dla niepełnosprawnych, znajomość języka rosyjskiego i polskiego itp.

EFHR jest organizacją pozarządową nie tylko udzielającą nieodpłatnej pomocy prawnej w sprawach dotyczących łamania praw człowieka, ale i aktywnym członkiem różnych inicjatyw – od 2014 r. EFHR jest członkiem Stowarzyszenia Odpowiedzialnego Biznesu Litwy (LAVA), a w tym roku przyłączyła się do projektu „Friendly Vilnius”.

EFHR

169 KiB
364 Downloads

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…