Kolejna wygrana – sąd zezwolił na zapis „w“ w nazwisku

Opublikowano Luty 18, 2017

Sąd Dzielnicowy Rejonu Koszedarskiego w dniu 3 lutego 2017 r. przyjął orzeczenie, w którym zobowiązał Urząd Stanu Cywilnego (USC) m. Wilna do wydania nowego aktu ślubu z nazwiskiem obywatelki Litwy (D. O.), która wyszła za mąż za obywatela Polski (A. O.), zapisanym przy użyciu litery ,,w”. W wydanym wyroku sąd uwzględnił zarówno wyjaśnienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak również dokonał oceny okoliczności rzeczywistych.

Sąd przyznał, że wnioskodawczyni wzięła ślub z obywatelem RP A. O. i przyjęła nazwisko męża. W akcie ślubu, wydanym w RP nazwisko wnioskodawczyni jest zapisane z „w”. Wnioskodawcy mieszkają na terenie Polski. W dokumencie rejestracji miejsca zamieszkania nazwisko wnioskodawczyni jest zapisane przy użyciu „w”. Z powodu wymienionych w rozprawie sądowej okoliczności odmowa wydania aktu ślubu z nazwiskiem zawierającym literę „w“ stworzy administracyjne, osobiste i zawodowe niedogodności przy udowadnianiu tożsamości i autentyczności dokumentów, w razie zmiany dokumentów osobistych. W przypadku urodzenia dzieci – niewygody sporządzając akt urodzenia, prawo do majątku i/lub spadku. W ocenie sądu, zakaz wpisania nazwiska z literką „w” jest nieproporcjonalną niedogodnością, której by doświadczyła wnioskodawczyni w wyniku odmowy wydania aktu ślubu z literą „w”. Zakaz wciągnięcia do ewidencji wybrane nazwisko męża z literą „w” to też naruszenie zasady nietykalności życia prywatnego i rodzinnego oraz prawa do imienia.

Jest to już szesnasta wygrana sprawa dotycząca oryginalnej pisowni nazwisk. Kolejne sprawy czekają na wyrok sądu. Europejska Fundacja Praw Człowieka świadczy nieodpłatną pomoc prawną na rzecz wnioskodawców, którzy borykają się z trudnościami związanymi z oryginalną pisownią swojego nazwiska.

EFHR

  • Wersje językowe: