• 2017/08/17

Spotkanie EFHR z Konsulem Generalnym Ambasady Królestwa Hiszpanii

Spotkanie EFHR z Konsulem Generalnym Ambasady Królestwa Hiszpanii

Dnia 17 sierpnia br. praktykanci Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) Anna Mitrowska, Maciej Grześkowiak i wolontariuszka EVS Carmen Cara Lorente odbyli spotkanie z Konsulem Generalnym Królestwa Hiszpanii, Panem Bernardem López López-Ríasem.

Podczas spotkania Konsulowi przedstawiono historię, cele oraz realne działania EFHR, a także nakreślono problemy mniejszości narodowych na Litwie. W dalszej kolejności Konsul poproszony został o udzielenie informacji dotyczących stanu prawnego regulującego sytuację mniejszości narodowych w Hiszpanii a także praktyki odpowiednich hiszpańskich organów państwowych oraz polityki państwa w tej kwestii. Podczas trwającego prawie godzinę spotkania Konsul nie tylko udzielił wyczerpujących odpowiedzi na zadane pytania o charakterze prawnym, lecz także zaprezentował gościom podłoże historyczne i kulturowe stosunku Hiszpanii do mniejszości narodowych na jej terytorium.

Bez wątpienia było to interesujące i wzbogacające doświadczenie dla młodych stażystów EFHR. Po spotkaniu Konsul oprowadził praktykantów po ambasadzie i zgodził się na pamiątkowe zdjęcie.

Artykuł 3 Konstytucji Królestwa Hiszpanii głosi, iż język Kastylijski jest hiszpańskim urzędowym językiem państwa, a wszyscy Hiszpanie mają obowiązek go znać i prawo posługiwać się nim. Jednak warto dodać, że pozostałe języki hiszpańskie są również językami urzędowymi w odpowiednich wspólnotach autonomicznych, na przykład w Katalonii.

Konstytucja również podkreśla, że „bogactwo różnych odmian językowych Hiszpanii jest dziedzictwem kulturowym, które jest przedmiotem szczególnego poszanowania i szczególnej ochronyˮ. Jest to bez wątpienia piękny przykład poszanowania praw mniejszości etnicznych w tym różnorodnym kraju, z którego Litwa mogłaby wziąć przykład, m. in. przyjąć odpowiednią ustawę o mniejszościach narodowych, która wygasła w 2010 roku.

EFHR bardzo dziękuje za spotkanie i ma nadzieję na owocną współpracę z Ambasadą Królestwa Hiszpanii.

EFHR

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…