• 2011/10/24

Podsumowanie październikowych szkoleń Fundacji

Podsumowanie październikowych szkoleń Fundacji
fot. EFHR

W miniony weekend w Domu Kultury Polskiej w Wilnie miały miejsce bezpłatne szkolenia z zakresu praw człowieka organizowane przez Europejską Fundację Praw Człowieka. Uczestnikami szkolenia byli nie tylko nauczyciele, prawnicy, politycy i dziennikarze, ale również wiele innych zainteresowanych daną tematyką osób.

Dyrektor Fundacji dr Małgorzata Runiewicz-Wardyn po krótkiej prelekcji i przywitaniu gości przekazała słowo dr prawa Panu Łukaszowi Wardynowi. Przedstawił on w sposób zwięzły cele przyświecające Fundacji i jej dotychczasową działalność. Podzielił się również planami na przyszłość. „Nie są to ostatnie tego typu szkolenia, kontynuacja na pewno nastąpi w następnym roku“ – powiedział. Tak też się stanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że szkolenia cieszą się sporym zainteresowaniem, co pozwala na konkluzję, że istnieje potrzeba tego typu inicjatyw.

Szkolenia poprowadzili wybitni specjaliści zajmujący się prawami człowieka, m.in. dr Ireneusz C. Kamiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Laura Koba – historyk, wieloletnia współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dr Elżbieta Kuzborska, wykładowca Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie oraz Pan Wiktor Łozowski nauczyciel-metodyk historii w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Uczestnicy szkoleń mieli okazję nie tylko wysłuchać wykładów z zakresu praw człowieka, nauczyć się nowych metod nauczania, ale również popracować w grupach na zajęciach warsztatowych, które poprowadziła Pani Laura Koba. Przerwy na kawę oraz obiad stały się dobrą okazją do konstruktywnych dyskusji.

Ostatni wykład o wolności słowa miał wygłosić dr Ireneusz Kamiński, lecz, niestety, nie dotarł na czas, ponieważ na lotnisku w Krakowie zastała go gęsta, jesienna mgła. Wilno przywitało doktora dopiero po północy.

„Wiele wynieśliśmy z tych zajęć, czujemy się znacznie pewniejsi“ – podkreśliła jedna z uczestniczek szkolenia. Mamy nadzieję, że słowa te zaowocują w dalszym życiu i pracy uczestników naszych szkoleń, gdyż taki był ich cel – przybliżyć prawo, prawa człowieka na tyle, by stały się czymś bardzo zrozumiałym i by nie budziły w przyszłości tak wielu zwątpień i lęków.

Niedzielne szkolenia odbyły się w atmosferze wieloaspektowej dyskusji. W szkoleniu udział wzięły przedstawiciele środowiska dziennikarskiego, politycznego, prawnego oraz innych, z którymi zajęcia poprowadził dr Ireneusz Kamiński. Debata trwała nie tylko wokół wiodącego zagadnienia „wolność słowa“, lecz również wokół innych aspektów budzących zainteresowanie uczestników.

Dzisiaj na filii UwB w Wilnie odbył się jeszcze wykład dr Ireneusza Kamińskiego dla studentów pt “Swoboda wypowiedzi na tle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Od teorii do praktyki.” Wykład ten zamknął październikowy cykl szkoleń Fundacji. Serdecznie zapraszamy na kolejne!

Materiały do pobrania.

Powiązane artykuły

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Internet stał się czymś więcej niż codziennym narzędziem informacji, pracy czy rozrywki. Mowa nienawiści również znalazła…
Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Dariusz Zagrodzki ukończył studia prawnicze z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, prawa…
Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

EFHR jednoznacznie i zdecydowanie sprzeciwia się propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej Napięcia związane z rosyjskimi…