• 2014/03/18

EFHR rozpoczyna nowy projekt „Jesteśmy podobni”

EFHR rozpoczyna nowy projekt „Jesteśmy podobni”

konkurs-jestesmy-podobni_mapaEuropejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) z radością informuje o rozpoczęciu nowego projektu dla uczniów – „Jesteśmy podobni”. Jednym z głównych celów projektu jest m.in. pogłębienie integracji społecznej polskiej mniejszości narodowej mieszkającej na Litwie, poprawienie wizerunku zarówno Polaków jak i Litwinów w społeczestwie oraz wyeliminowanie negatywnych stereotypów panujcych wśród przedstawicieli obu narodowości.

EFHR zaprasza wszystkich uczniów polskich i litewskich szkół rejonu wileńskiego oraz Wilna (9-12 klas) do udziału w projekcie, podczas którego młodzież będzie miała okazję zapoznać się ze wspólnym dziedzictwem polsko – litewskim, zarówno na obszarze historycznym, kulturalnym jak i społecznym. Oprócz spojrzenia w wspólną przeszłość, chcielibyśmy zwrócić uwagę na wspólną teraźniejszość i wyeliminować błędy z przeszłości oraz świadomie tworzyć  wizję nowego społeczeństwa, opartego na tolerancji i akceptacji różnorodności narodowej i kulturowej.

Projekt będzie realizowany w 2 odrębnych etapach: bedzie ogłoszony konkurs artystyczny dla młodzieży oraz cykl spotkań integracyjnych dla uczni. Tematem przewodnim konkursu dla uczni klas 9-12 jest hasło „Jesteśmy podobni”. Sami uczestnicy decydują, w jakim charakterze podobieństwo wśród Litwinów i Polaków zostanie ukazane. Forma nadsyłanych prac jest dowolna, może to być rzeźba, instalacja, film, zdjęcie, grafika itp. Konkurs startuje 25 marca! Prace należy nadsyłać do 30 maja  na adres: Europejska Fundacja Praw Człowieka, ul. Liepkalnio103, Wilno LT-02121 albo na adres mailowy: konkurs@efhr.eu. Na uczestników i laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody!

W ramach projektu odbędzie się również cykl 4 spotkań tematyczno-integracyjnych, na których zostanie zaprezentowana wspólna historia, sztuka, kuchnia, , kultura i polityka Zadaniem uczestników będzie szukanie aspektów łączących oba narody. Spotkania będą moderować nauczyciele obydwu narodowości. Osoby chętne wziąć udział w projekcie prosimy się zgłosić pod nr: +37069150822 albo na adres konkurs@efhr.eu.

Media oraz publiczne dyskusje społeczne nieraz kreują negatywny wizerunek mniejszości narodowych i starają się zaostrzyć wzajemne stosunki obu narodów, co ma ogromny wpływ na kształtowanie się tożsamości młodzieży. Żyjemy w wielonarodowym i wielokulturowym społeczeństwie, a poprzez zwrócenie uwagi na pozytywne aspekty, łączące Polaków i Litwinów, młodzież może przyczynić się do kreowania tolerancyjnego, wrażliwego na różnorodność i wolnego od stereotypów społeczeństwa.

 EFHR serdecznie zachęca uczniów i nauczycieli do uczestnictwa w projekcie. Liczymy na Waszą aktywność!

EFHR

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…