• 2014/12/05

EFHR przeprowadziła warsztaty na temat praw człowieka w szkołach polskich

EFHR przeprowadziła warsztaty na temat praw człowieka w szkołach polskich

HPIM8741_CopyEuropejska Fundacja Praw Człowieka (dalej – EFHR) z wielką radością informuje o przeprowadzonych w dniach 26 listopada – 3 grudnia 2014 r. warsztatach na temat międzynarodowej ochrony praw człowieka w 5 szkołach miasta Wilna i rejonu wileńskiego. Ostatni cykl szkoleń w szkołach mieliśmy we wrześniu b.r. – wtedy przeprowadziliśmy 15 szkoleń dla ponad 500 uczniów.

Warsztaty ruszyły 26 listopada 2014 r. w Szkole Podstawowej na Lipówce w Wilnie (w 9 i 10 klasach) oraz w Szkole Średniej im. Wł. Syrokomli w Wilnie (w 10 klasie). 1 grudnia odwiedziliśmy uczniów klas 9-10 ze Szkoły Średniej w Czekoniszkach w rejonie wileńskim. Natomiast już 2 grudnia byliśmy na spotkaniu z uczniami dwóch dziewiątych klas w gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Nowej Wilejce. 3 grudnia zakończyliśmy cykl warsztatów na spotkaniu z uczniami Szkoły Średniej im. S. Konarskiego w Wilnie.

Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z podstawowymi prawami człowieka, najważniejszymi międzynarodowymi przepisami dotyczącymi ochrony tych praw, a także ze stosowaną na poziomie międzynarodowym praktyką.

Szczególną uwagę w czasie warsztatów zwrócono na kwestię praw dziecka. Praktyczna część spotkania przeznaczona była na grę „Wyraź swoje prawa!”, podczas której uczniowie nie używając pewnych słów musieli opisać prawa człowieka w taki sposób, aby pozostali uczniowie mogli odgadnąć, jakie prawo zostało przedstawione. Na koniec szkoleń wszyscy uczestnicy otrzymali ufundowane przez EFHR upominki (broszury Rady Europy  „Prawa i wolności w praktyce” oraz „47 krajów i jedna organizacja… Rada Europy“., mapy, długopisy itp.).

EFHR wyraża słowa wdzięczności dla szkół i nauczycieli, którzy zgodzili się na współpracę. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do edukacji prawnej uczniów, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia świadomości o posiadanych prawach.

SZKOŁA

LICZBA UCZESTNIKÓW

Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego 38
Szkoła Średnia im. W. Syrokomli 22
Ciechanowiska Szkoła Średnia rej. Wielńskiego 9
Szkoła podstawowa na Lipówce 14
 Szkoła Średnia im. Szymona Konrskiego w Wilnie  18

EFHR

EU_flag_Erasmus__vect_POS

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…