• 2022/04/01

Bolesna decyzja Samorządu trockiego o reorganizacji dwóch polskich szkół w rejonie

Bolesna decyzja Samorządu trockiego o reorganizacji dwóch polskich szkół w rejonie

We wtorek (31.03) trocki Samorząd podjął krytykowaną przez polską społeczność na Litwie decyzję o przeprowadzeniu reorganizacji dwóch polskich szkół w Starych Trokach oraz Połukniu. Mimo wielu protestów i licznych rozmów, po dwóch miesiącach niepewności, Radni Samorządu rejonu trockiego zadecydowali, że Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach i Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu zostaną przekształcone w filie innych szkół. 

Uchwała stanowi część projektu „Szkoły Tysiąclecia”. Zobowiązała ona samorządy do zgłoszenia Ministerstwu Edukacji 1 kwietnia placówki do potencjalnej reorganizacji. Projekt spotkał się z głośnym sprzeciwem polskiej społeczności w rejonie trockim. Ostatecznie jednak, nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Po dwugodzinnej debacie piętnastu radnych obecnych na posiedzeniu zagłosowało za reorganizacją, dwoje wstrzymało się od głosu, a siedmioro wyraziło sprzeciw. Decyzja Samorządu spotkała się z dużym rozczarowaniem opozycji, która podkreślała w swoich wypowiedziach znaczenie wieloletniego dorobku oraz tradycji tych placówek. 

Nie mniej jednak dyrekcja i komitety rodzicielskie szkół w Starych Trokach i Połukniu nie porzucają walki o polską edukację na Litwie. Według propozycji wysuniętej przez Samorząd, od przyszłego roku szkolnego uczniowie IX oraz X klasy Szkoły Podstawowej w Starych Trokach mają zostać przeniesieni do Gimnazjum w Trokach. Dalsze dyskusje odnośnie przebiegu reorganizacji dwóch polskojęzycznych szkół będą prowadzone na kolejnym posiedzeniu Rady Samorządu, które odbędzie się 28 kwietnia. Przedstawiciele stowarzyszenia Macierz Szkolna, zrzeszającego nauczycieli polskich szkół na Litwie, zaznaczają, że przygotowani są do podjęcia działań prawnych[1].

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) od samego początku przyglądała się sytuacji i starała się znaleźć rozwiązanie wspierające polskie placówki. Staraliśmy się interweniować na wyższych szczeblach państwowych: Kontynuacja walki o szkolnictwo — EUROPEJSKA FUNDACJA PRAW CZŁOWIEKA (efhr.eu).

Jednocześnie, jesteśmy głęboko zaniepokojeni decyzją Samorządu i utrzymujemy stały kontakt ze szkolnymi społecznościami, starając się na bieżąco odpowiadać na ich potrzeby. Pragniemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby konflikt został jak najszybciej rozstrzygnięty, a szkoły polskie na Litwie i ich wychowankowie usatysfakcjonowani z rozwiązania sprawy. W przypadku braku zmian EFHR zamierza wejść na drogę sądową z Samorządem. Każdy rodzic może zwrócić się do EFHR w celu udzielenia pomocy prawnej. Fundacja ma już doświadczenie w powyższych kwestiach (Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny zakazał reorganizacji struktury wewnętrznej Szkoły Średniej w Trokach — EUROPEJSKA FUNDACJA PRAW CZŁOWIEKA (efhr.eu)).

Jesteśmy dostępni pod numerem tel. + (370) 691 50 822 oraz adresem e-mail: info@efhr.eu.

 

[1] Ostateczna decyzja o reorganizacji polskich szkół w rej. trockim, 2022-03-31, TVP WILNO
https://wilno.tvp.pl/59368106/ostateczna-decyzja-o-reorganizacji-polskich-szkol-w-rej-trockim

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…