• 2014/10/06

Wykłady EFHR w szkołach

Wykłady EFHR w szkołach

10705345_943875748961720_2124996777_nEuropejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) miała zaszczyt poprowadzić cykl 15 szkoleń dotyczących dyskryminacji i nienawiści we współczesnym świecie. Spotkania odbyły się w dniach 15-30 września b.r., a wzięło w nich udział ponad 500 uczniów klas 8-12 oraz 20 nauczycieli ze szkół litewskich w Wilnie i rejonie wileńskim. Szkolenia przeprowadzono m.in. w szkole średniej A. Kulviečio, Viršuliškių, Fabijoniškių, w progimnazjum w Baltupiai, w gimnazjum Verdenės, gimnazjum na Antokolu i in.

Temat dyskryminacji i wolności słowa jest niebywale istotny. Bardzo często zdarza się, że szykanowane grupy ludzi są bezbronne, słabe i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. W dobie Internetu jest to ogromny problem. Wydawało by się, że jesteśmy anonimowi, że to co zamieścimy w sieci, gdzieś umknie, a wypowiedziane, a zasadniczo napisane przez nas słowa pójdą w niepamięć. Otóż nie. Wszystko ma swoje miejsce w świecie, a szczególnie wirtualnym. Właśnie dlatego, EFHR chcąc zwrócić uwagę na ogromny problem prześladowania i dyskryminacji w sieci od 3 lat prowadzi kampanie chcąc zwalczać wirtualną nienawiść. Ta działalność już przyniosła skutki – ponad 40 osób zostało ukaranych za prześladowania między mniejszości narodowych mieszkających na Litwie.

Owa kampania ma bezpośredni związek z prowadzonymi szkoleniami. Oba przedsięwzięcia dotyczące szeroko rozumianej wolności słowa każdego człowieka. Bardzo często, nawet nie zdając sobie z tego sprawy sprawiamy przykrość innym odtrącając ich ze względu na kolor skóry, światopogląd czy religie. Początkowo drobne słowa, zawierające w sobie nienawiść przeradzają się w przemoc, nie tylko fizyczną, ale również psychiczną. Wydaje nam się, że de facto mamy do tego prawo, bo przecież nikt nie może karać nas za wypowiedziane słowa bowiem zagwarantowaną mamy jej wolność. Jednak to nie do końca tak jest. Gubi nas nasza niewiedza, bo zapominamy, że „nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”. Te dziś nieśmiertelne słowa wypowiedziane przez francuskiego myśliciela Alexis’a de Tocqueville idealnie odnoszą się do obu sfer dyskryminacji, zarówno tej realnej jak i wirtualnej.

Uczestnicy spotkań prowadzonych w ramach kampanii dotyczącej dyskryminacji mieli okazję wspólnie zgłębić tajniki owej ludzkiej wolności, wymienić się swoimi doświadczeniami czy odczuciami. Dowiedzieli się jak radzić sobie z mową nienawiści, gdzie zwrócić się o pomoc, a przede wszystkim jak reagować w sytuacjach, gdy spotkają się z takimi problemami.

Zdecydowanie bardzo pomocne były materiały edukacyjne przygotowane przez Europejską Fundacje Praw Człowieka – ulotki informacyjne, a także broszury Rady Europy  „Prawa i wolności w praktyce” oraz „47 krajów i jedna organizacja… Rada Europy“.

Warto zaznaczyć, że przedstawiciele placówek byli wdzięczni za przeprowadzone wykłady i  ubolewali że takiego typu wydarzenia w szkołach są rzadko organizowane. Bardzo dziękujemy wszystkim szkołom, które zdecydowały się wziąć udział w naszych wykładach:

  • Fabijoniškių vidurinė m-kla
  • Viršuliškių vidurinė m-kla
  • Abraomo Kulviečio vidurinė m-kla
  • Naujininkų vidurinė m-kla
  • Sausio 13-osios vidurinė m-kla
  • Antakalnio gimnazija
  • Vilniaus r. Paberžės „Verdenės” vidurinė m-kla
  • Vilniaus r. Rudaminos „Ryto” gimnazija
  • Baltupių progimnazija
  • Minties gimnazija
  • Simono Daukanto progimnazija
  • Vilniaus r. Avižienių vidurinė mokykla

Pamiętajmy o jednej istotnej rzeczy. Wszyscy jesteśmy równi, mimo że każdy z nas jest inny. Ale to czyni nas niezwykłymi. Każdy z nas wnosi to świata jakiś elementy, które połączone tworzą wspaniałą całość, tworzą świat.

EFHR

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…