• 2018/11/16

16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada jest Międzynarodowym Dniem Tolerancji, a dzień ten został ogłoszony przez UNESCO w 1995 r., aby podnieść świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych z brakiem tolerancji. Od tego czasu ONZ monitoruje ten dzień w celu edukowania ludzi o potrzebie tolerancji w społeczeństwie i pomocy w zrozumieniu negatywnych powikłań nietolerancji. Jest to zasadą Karty Narodów Zjednoczonych oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, i jest to ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ żyjemy w czasach rozwijającego się brutalnego ekstremizmu i szerzenia się konfliktów, które charakteryzują się m.in. lekceważeniem ludzkiego życia.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to doskonała okazja do nauczenia się szacunku i uznawania praw oraz przekonań innych osób. Każdego roku na całym świecie odbywają się dyskusje, konferencje i festiwale, koncentruje się na problemach, z którymi społeczeństwo ma do czynienia – z różnymi formami niesprawiedliwości, uciskami, rasizmem i dyskryminacją.

W tym właśnie dniu zespół Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) postanowił zwiedzić Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie, które zostało otwarte w 1992 r. w budynku, w którym radzieckie agencje bezpieczeństwa, znane również jako KGB, działały przez prawie 50 lat. Główna część ekspozycji składa się z byłego więzienia NKWD-MGB-KGB, założonego w piwnicy wkrótce po zajęciu Litwy przez Związek Radziecki. Ponadto, budynek służył jako lokal dla administracji sekcji przesłuchań oraz Departamentu ds. Finansów, ponieważ pomieszczenia dozoru więziennego, przesłuchań i część drugiego piętra były zajęte przez Wydział B MGB.

Ekspozycja pokazuje okrutne i bolesne czasy historii Litwy, utratę niepodległości, ostre represje ze strony radzieckiego reżimu oraz walkę o niepodległość.

W okresie okupacji Litwy, większość mieszkańców kraju starała się zachować swoją tożsamość narodową, chociaż nie mieli oni szans na otwarte wyrażenie swoich opinii. Jednak nawet pod całkowitą inwigilacją i brutalnym prześladowaniem ludzi o różnych poglądach, byli zdecydowani walczyć przeciwko reżimowi i chronić prawa człowieka pomimo ryzyka utraty wolności, a nawet życia. Dzięki odwadze, stanowczości i działaniom, nadzieja na wolność i niezależność przetrwała w całym kraju.

Na tę specjalną okazję zespół EFHR stworzył unikatowe pocztówki z cytatami na temat praw człowieka, a wszystko to w celu szerzenia świadomości na temat tolerancji oraz walki z dyskryminacją. Pocztówki zostały rozpowszechnione w całym mieście.

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…