• 2014/07/07

Minął XXVI Zlot Turystyczny Polaków na Litwie

Minął XXVI Zlot Turystyczny Polaków na Litwie

photo1_1_Coroczny Zlot Turystyczny Polaków na Litwie w bieżącym roku odbył się w dniach 5-6 lipca w rejonie trockim, w parku rozrywki „Ažuolynė”. Na zlot wybrała się również Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR), której pracownicy informowali „zlotowiczów” o swojej działalności, w tym o możliwości nieodpłatnego skorzystania z prowadzonych przez EFHR konsultacji prawych. Każdy potrzebujący miał możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej, bądź też umówienia się na spotkanie w siedzibie EFHR.

Oprócz tego w namiocie EFHR dostępne były bezpłatne książeczki edukacyjne (m.in. podręcznik „Polacy, Europejczycy, Obywatele”) oraz materiały informacyjne i ulotki o prawach człowieka oraz prawach przysługujących mniejszościom narodowym (m.in. „Oryginalna pisownia imion i nazwisk – skorzystaj ze swojego prawa” ) Wśród wspomnianych materiałów edukacyjnychbyła również opracowana specjalnie na zlecenie Rady Europy polska i litewska wersja edukacyjnej broszury Rady Europy pt.: “Prawa i wolności w praktyce”, która bogato ilustruje Europejską Konwencję Praw Człowieka oraz znakomicie przedstawia funkcjonowanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz broszura pt. „47 krajów i jedna organizacja… Rada Europy“, sporządzona dla młodych osób w celu poznania kluczowych tematów jakie porusza Rada Europy, a w szczególności: poszanowanie demokracji, sprawiedliwość, demokratyczne obywatelstwo.

Największym zainteresowaniem zebranych cieszył się zwłaszcza przygotowany specjalnie dla „zlotowiczów” konkurs sprawdzający wiedzę o społeczeństwie i prawach człowieka, w tym prawach mniejszości narodowych (m.in. ile procent społeczeństwa litewskiego stanowią mniejszości narodowe?; Co to jest dyskryminacja?). Poprawne odpowiedzi nagradzane były atrakcyjnymi nagrodami w postaci książek, kubeczków, słodyczy oraz gier. Fundację cieszy, iż biorący udział w konkursie pamiętali EFHR jeszcze z ubiegłego roku. Natomiast dzięki temu, że pytania w konkursie były o zróżnicowanej trudności, udział w konkursie wzięli również najmłodsi, wygrywając nagrody przystosowane do ich wieku (m.in. atlasy i słodycze).

EFHR cieszy się z dużego zainteresowania i wierzy, że każdy sposób jest dobry do opowiadania o prawach człowieka.

Do następnych spotkań!

EFHR

Powiązane artykuły

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Możliwość używania pełnej, zgodnej z historycznym i kulturowym dziedzictwem pisowni imiona i nazwiska stanowi jedno z…
Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Litwy wydał w dniu 13 lutego 2025 r. ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej pisowni…
Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…