• 2013/08/15

Dwie wygrane sprawy EFHR przeciwko SKVC

Dwie wygrane sprawy EFHR przeciwko SKVC

mgr-dpPo kilkumiesięcznych wymianach pism Centrum Oceny Jakości Studiów (Studijų kokybės vertinimo centras, dalej – SKVC) na Litwie przychylnie rozpatrzyło argumenty Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (dalej – EFHR), które odnosiły się do uznania ważności stopnia naukowego. Do Fundacji zwróciły się dwie osoby, które spotkały się z problemem nostryfikacji dyplomów uzyskanych w państwach członkowskich UE.

EFHR sporządziła skargę do SKVC w sprawie dyskryminującej decyzji nieuznania niemieckiego dyplomu magistra dla R.S. Z poprzednich decyzji SKVC wynikało, że tytuł magistra, który uzyskała w Niemczech obywatelka Litwy R.S. po przeprowadzeniu procedur porównawczych kwalifikacji magistra w szkolnictwie wyższym na Litwie uznano jedynie za dyplom licencjacki. Komisja uzasadniła to tym, że na Uniwersytecie Phillips w Marburgu przedmiot Historii Europy Wschodniej oraz anglistyki był zaliczony bez egzaminu końcowego (ocena została przepisana z Chrześcijańskiego Collegium Litewskiego (Lietuvos krikščionių kolegija) (rok studiów 1992-1996), który w tamtym czasie nie miał statusu uczelni wyższej. Zgodnie z prawodawstwem litewskim R.S. nie miała prawa kontynuować nauki na studiach wyższych, a Chrześcijańskie Collegium nie miało prawa do prowadzenia działalności.

Zagadnienia związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych reguluje Konwencja Rady Europy i UNESCO, które zajmują się uznawaniem kwalifikacji związanych z uzyskaniem wykształcenia wyższego w Regionie Europy. Konwencja głosi, że procedury i kryteria stosowane przy ocenianiu i uznawaniu kwalifikacji były przejrzyste, spójne i wiarygodne, a decyzje dotyczące uznania kwalifikacji będą podejmowane w oparciu o odpowiednie informacje na temat kwalifikacji, o których uznanie ubiega się dana osoba.

Aby umożliwić obywatelom Unii Europejskiej pracę w kraju członkowskim UE bez konieczności przekwalifikowywania został wprowadzony Europejski System Transferu Punktów (ECTS) – co oznacza, że każdy kto skończył uczelnię wyższą ma prawo do pracy w zawodzie w dowolnym kraju członkowskim Unii Europejskiej. „Po 8 miesiącach korespondencji z SKVC, dostałam odpowiedź, że mój dyplom magistra zdobyty w Niemczech uznano na Litwie tylko na poziomie licencjackim” – mówiła R.S.

Nie zgadzając się z takim postanowieniem, Europejska Fundacja Praw Człowieka zainterweniowała i udzieliła R. S. bezpłatnej pomocy prawnej.

SKVC przyznała rację Europejskiej Fundacji Praw Człowieka i uznała stopień magistra zdobyty przez R. S. na Uniwersytecie Philips w Marburgu.

„ Jestem bardzo wdzięczna pomocniczce adwokata Ewelinie Baliko i Europejskiej Fundacji Praw Człowieka za ich wsparcie i wysiłki, aby pomóc mi (obywatelce Litwy) w obronie swoich praw”- mówiła niekryjąca szczęścia R.S. po uzyskaniu pozytywnej decyzji od Centrum.

R. S. obecnie pracuje w międzynarodowej organizacji, która nie ma żadnych wątpliwości co do jej  wykształcenia zdobytego w Niemczech. Dzięki nostryfikacji będzie mogła w przyszłości ubiegać się o  pracę na Litwie „Uznanie dyplomu może się przydać w przyszłości, jeżeli otrzymam ciekawą propozycję pracy w ojczystym kraju.”

Natomiast z bardziej skomplikowanym problemem zderzyła się obywatelka Litwy J. S., której SKVC nie uznało ani stopnia licencjata zdobytego w tym samym Chrześcijańskim Collegium Litewskim ani magistra zdobytego w 2000 roku na Uniwersytecie Karlstad w Szwecji (Karlstads Universitet). Pomimo to, że J. S. miała rok studiów wyrównawczych, SKVC swoją decyzję uzasadniło tym, że J. S. zdobyła stopień licencjacki na LCC Międzynarodowym Uniwersytecie w Kłajpedzie (LCC International University), który w czasie jej studiów nie posiadał licencji na prowadzenie działalności edukacyjnej.

EFHR nie została obojętna na takie zachowanie SKVC i stanęła w obronie J. S. podając dodatkowe dowody, m.in. zaświadczenia z Uniwersytetu Karlstad, LCC Międzynarodowego Uniwersytetu, Ministerstwa Edukacji i Oświaty (LR Švietimo ir mokslo ministerija) i Szwedzkiego Akademickiego Centrum Informacyjnego (National Academic Recognition Information Centr). Po analizie ww. dokumentów i rozpatrzeniu argumentów EFHR Centrum przyznało, że dyplom zdobyty w Szwecji jest równy litewskiemu dyplomowi magistra.

Uznanie okresów studiów, świadectw, dyplomów oraz stopni naukowych uzyskanych w innym kraju Regionu Europejskiego stanowi ważny instrument promowania przez państwa członkowskie mobilności środowisk akademickich.

Każdy człowiek ma prawo do kształcenia się, a faktem jest, iż wykształcenie wyższe, będące czynnikiem zdobywania wiedzy i jej postępu, stanowi wyjątkowo bogaty walor kulturalny i naukowy zarówno dla jednostki, jak i całego społeczeństwa.

Ponadto, kwestię nostryfikacji dyplomów i uznania kwalifikacji reglamentuje również prawo UE, które zapewnia swobodny przepływ osób. I chociaż uznanie kwalifikacji jest domeną każdego państwa UE, jednak każde państwo powinno przestrzegać przepisów prawnych UE i nie ograniczać swobodnego przepływu osób bez prawnego uzasadnienia. Artykuł 165 Traktatu o funkcjonowaniu UE przewiduje sprzyjanie mobilności studentów i nauczycieli, między innymi poprzez zachęcanie do akademickiego uznawania dyplomów i okresów studiów.

Unia przyczynia się do rozwoju edukacji na wysokim poziomie, poprzez zachęcanie do współpracy między Państwami Członkowskimi oraz, jeśli jest to niezbędne, poprzez wspieranie i uzupełnianie ich działalności, w pełni szanując odpowiedzialność Państw Członkowskich za treść nauczania i organizację systemów edukacyjnych, jak również ich różnorodność kulturową i językową.

EFHR zachęca wszystkich, którzy mają problemy prawne, szczególnie z nostryfikacją dyplomu uzyskanego w UE, aby zwracali się do EFHR. Powyższe przykłady świadczą o tym, że warto jednak dochodzić swoich praw.

EFHR

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…