• 2018/09/05

Dyskusja EFHR na festiwalu „BŪTENT!“

Dyskusja EFHR na festiwalu „BŪTENT!“

Festiwal „BŪTENT!“, który jest organizowany już po raz drugi, odbędzie się w dniach 7-8 września w Birsztanach, i jest wydarzeniem nieodpłatnym. Festiwal ma na celu przyczynić się do stworzenia demokratycznego społeczeństwa, zachęcania do zaangażowania się obywateli, rozwijania poziomu tolerancji, zachęcania do dyskusji o istotnych kwestiach i problemach, tym samym do poprawienia jakości podejmowanych decyzji. Zdaniem organizatora wydarzenia, słowo „BŪTENT!” (dokładnie) doskonale odzwierciedla moment podczas dyskusji, gdy dochodzi do wzajemnego porozumienia.

Jedną z tegorocznych uczestników dyskusji jest Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR).  W dyskusji pt. „Lietuvių kalba – stabas ar gyvas instrumentas?“ (Język litewski – obezwładniony bożek czy żywy instrument?), moderowanej przez prawniczkę EFHR, Ewelinę Dobrowolską, udział weźmie Rajmund Klonowski, Audrys Antanaitis, Mark Adam Harold oraz Vytautas Sinica. Podczas dyskusji zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytanie, czy język litewski jest obezwładnionym bożkiem, czy żywym instrumentem, oraz jakie znaczenie ma państwowy język litewski wśród społeczności, czy warto jest wzmacniać ochronę języka państwowego.

Dyskusja odbędzie się w tę sobotę, 8 września o godz. 17:30 w przestrzeni „Idėjų Lietuva“ (scena główna). Dzięki Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie wydarzenie można oglądać przez internet – za pomocą Facebooka wydarzenie będzie transmitowała „Wilnoteka“. Osoby oglądające dyskusję będą mogły zadać swe pytania nie tylko na żywo, lecz też na platformie “Sli.do”, po wpisaniu kodu “H324”.

Organizatorzy tegorocznego festiwalu „BŪTENT!“ mają nadzieję gościć ponad 200 prelegentów oraz 5000 uczestników

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…