• 2017/09/14

Sąd orzekł: rasistowski atak został uznana za przestępstwo popełnione z nienawiści

Sąd orzekł: rasistowski atak został uznana za przestępstwo popełnione z nienawiści

Sąd Okręgowy w Kownie w dniu 13 września zbadał skargę apelacyjną wniesioną przez osoby pokrzywdzone w odniesieniu do orzeczenia sądu pierwszej instancji. Osoby pokrzywdzone zwróciły się do sądu o uznanie rasistowskiego ataku za przestępstwo popełnione z nienawiści.

Sąd Okręgowy w Kownie zmienił wyrok Sądu Rejonowego w Kownie, na mocy którego stwierdzono, że dwóch młodzieńców, którzy w marcu w Kownie przy kasie płatniczej grożąc ciężarnej kobiecie, że „zamkną ją w bagażniku i czeka na nią los Strazdauskaite”, a jej męża, obywatela Irlandii pochodzenia indyjskiego, przezywając „Ciapatym” i nakazując mu wracać do swego kraju, tylko naruszyli porządek publiczny.

Sąd wyższej instancji prawidłowo oceniwszy okoliczności faktyczne i argumenty prawne, postanowił, że oskarżeni kpiąc w miejscu publicznym ze strony pokrzywdzonej z powodu jej rasy, używając nieprzyzwoitych słów i próbując uderzyć stronę pokrzywdzoną, mieli na celu poniżyć, ośmieszyć stronę pokrzywdzoną z powodu jej rasy, dlatego więc ich działania muszą być traktowane jako idealny zbieg naruszenia porządku publicznego (art. 284 KK) i podżegania do dyskryminacji (art. 170 ust. 2 KK).

Pomocnik adwokata Evelina Dobrovolska, działająca również jako przedstawiciel Zakładu Publicznego „Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) (lit. VšĮ “Europos žmogaus teisių fondas”), który udzielił osobom pokrzywdzonym nieodpłatnej pomocy prawnej, podkreśla, że wyrok ten ma bardzo ważne znaczenie w dziedzinie ochrony praw człowieka. Od samego początku, strony pokrzywdzone odmówiły się odszkodowania szkody i dążyły wyłącznie do sprawiedliwości – aby osoby, które popełniły rasistowski atak, zostały odpowiednio ukarane, a mianowicie nie tylko za naruszenie porządku publicznego, ale także za popełnienie przestępstwa z nienawiści. Pomocnik adwokata ubolewa, że litewskie organy ścigania nie chętnie pomagają osobom pokrzywdzonym w tej dziedzinie i często odmawiają zidentyfikować przestępstwa z nienawiści. Potwierdza to nie tylko materiał z niniejszego postępowania przygotowawczego, ale też wyrok sądu pierwszej instancji. Oficjalna statystyka Litwy o przestępstwach z nienawiści nie odpowiada rzeczywistej sytuacji, w związku z czym – te utajone przestępstwa nie otrzymują wystarczającej uwagi.

Osoby pokrzywdzone, a także osoby reprezentujące je oraz EFHR dziękują Ambasadzie Irlandii za poparcie, sędziom Sądu Okręgowego w Kownie za ich gotowość właściwie określić okoliczności sprawy, a także społeczeństwu, które nie toleruje przestępstwa popełnione z nienawiści.

Prev News

WOS 2017

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…