• 2011/12/03

Finał konkursu „Europa na co dzień”

Finał konkursu „Europa na co dzień”
Praca grupy "Pszczółki", Przedszkole w Miednikach
Praca grupy „Pszczółki”, Przedszkole w Miednikach

Dobiega końca konkurs organizowany przez  Europejską Fundację Praw Człowieka  pt. „Europa na co dzień”. Cieszymy się, że konkurs wywołał tak duże zainteresowanie wśród młodzieży, szczególnie wśród uczniów klas początkowych. Otrzymaliśmy ponad 120 prac ze szkół Wilna, rejonu wileńskiego i solecznickiego. Pomysłowość i kreatywność uczestników nieraz budziła nasze zdumienie – otrzymane prace przybrały przeróżne formy, począwszy od rysunków, kolaży, przez filmiki, zdjęcia, eseje, pamiętniki, aż po wiersze i komiksy. Komisja oceniająca prace, będzie miała nie lada zadanie wyłonić laureatów konkursu, ponieważ nadesłane prace są na bardzo wysokim poziomie.Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a także nauczycielom, którzy zachęcali swych uczniów do udziału i pomogli im wykazać się posiadanymi pomysłami i talentami.

Zapraszamy wszystkich uczestników na uroczystą galę wręczenia nagród, która odbędzie się w niedzielę 11 grudnia o godzinie 14.00 w sali głównej Domu Kultury Polskiej. Podczas gali można będzie obejrzeć wystawę prac konkursowych. Główną atrakcją będzie przedstawienie Teatru Polskiego w Wilnie pt. „O ślicznych kwiatkach i strasznym potworze” – piękna, baśniowa opowieść Janusza Odrowąża Wiśniewskiego na muzykę Zbigniewa Rymarza. 

Na wystawę oraz spektakl zapraszamy wszystkich chętnych! Szczególnie rodziców z dziećmi. Wstęp jest wolny! Zobaczmy Europę, jak ją widzą dzieci, spotkajmy się ze sztuką  oraz wspólnie uczcijmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Konkurs „Europa na codzień” jest organizowany przez Europejską Fundację Praw Człowieka na zlecenie  Kancelarii Senatu w ramach zadania: opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 r., dzięki pomocy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Wsparli nas również: Wydział Konsularny Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie, firma Kamratas  (dystrybutor gier planszowych GRANNA), Fundacja Nowoczesna Polska, Instytut Polski w Wilnie, firma Mylidos reklama, hotel Runmis, LOTOS.

Patronat nad konkursem objęły: Wydział Konsularny Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie,  Kurier Wileński, Samorząd rejonu wileńskiego, Samorząd rejonu solocznickiego, Wilnoteka, Radio Znad Willi, Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie, Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy, Forum Rodziców Szkół Polskich, Macierz Szkolna, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Dom Kultury Polskiej w Wilnie.

Europejska Fundacja Praw Człowieka

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…