• 2012/03/06

Konferencja “Reprezentacja mniejszości oraz prawa językowe mniejszości: Geneza, doświadczenia i wnioski do wyciągnięcia”

Europejska Fundacja Praw Człowieka zaprasza do składania propozycji referatów na konferencję pt. “Reprezentacja mniejszości oraz prawa językowe mniejszości: Geneza, doświadczenia i wnioski do wyciągnięcia”.

Data: 11-14. października 2012

Miejsce: Cluj-Napoca, Uniwersytet Sapientia (Kolozsvár, Klausenburg), Rumunia

Organizatorzy: Wydział Nauk Prawnych i Europeistyki Węgierskiego Uniwersytetu Sapientia w Transylwanii, Rumuński Instytut Badań nad Mniejszościami Narodowymi, Wydział Europeistyki Uniwersytetu w Amsterdamie Europejskie Konsorcjum Badań Politologicznych (ECPR) Stała Grupa ds. Federalizmu i Regionalizmu.

Zakres tematyczny    Konferencja będzie dotyczyć dwóch odrębnych, lecz wzajemnie powiązanych ze sobą tematów:

1) reprezentacji mniejszości, obejmującej zagadnienia związane z partiami politycznymi, lokalnym, krajowym i europejskim systemem reprezentacji parlamentarnej,

2) ochrony praw językowych mniejszości, w związku z dokumentami ramowymi, opracowanymi przez dwie organizacje, które odegrały fundamentalną rolę w tworzeniu i realizacji praw mniejszości, OBWE i Radę Europy  (Europejska Karta Języków Regionalnych lub Mniejszościowych).

Mile widziane będą studia przypadków dotyczących państw członkowskich Unii Europejskiej, Bałkanów, Kaukazu i Azji Środkowej.

O referacie:    Do prezentacji zostanie wybranych maksymalnie trzydzieści abstraktów. Abstrakty nie powinny przekroczyć 300 słów i należy je złożyć do
30. kwietnia 2012 r. Proces selekcji zostanie zakończony do 31. maja 2012 r. Pierwsza wersja referatów powinna być gotowa do 1. września 2012 r. i nie powinna przekroczyć 7000 słów. Organizatorzy zamierzają opublikować sprawozdanie z konferencji po jej zakończeniu.

Dojazd: Do miasta można z łatwością dotrzeć za pomocą wielu tanich linii lotniczych. Koszty zakwaterowanie nie są pokrywane; jednakże, organizatorzy oferują pomoc uczestnikom w znalezieniu tańszych obiektów noclegowych. Uczestnicy proszeni są o uiszczenie opłaty rejestracyjnej w wysokości 50 Euro, która obejmuje materiały konferencyjne, przerwy na kawę oraz dwa przyjęcia. Uczestnictwo w niedzielnej (14. października) wycieczce, obejmującej obiad oraz zwiedzanie lokalnej winnicy wymagać będzie dodatkowych 30 Euro.

Abstrakty należy wysłać na adres e-mailowy:  miremir@sapientia.ro

W celu uzyskania dalszych informacji, zapraszamy na stronę internetową: http://kv.sapientia.ro/en/miremir.

Organizatorzy konferencji

István HORVÁTH (Rumuński Instytut Badań nad Mniejszościami Narodowymi)

László MARÁCZ (Wydział Europeistyki Uniwersytetu w Amsterdamie)

Márton TONK (Wydział Nauk Prawnych i Europeistyki Węgierskiego Uniwersytetu Sapientia w Transylwanii)

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
WOS 2023 Temat X – Globalizacja

WOS 2023 Temat X – Globalizacja

„Globalizacja to nie jedno zjawisko. To jest nazwa dynamicznej siły, a to, jak ta siła działa…