• 2013/11/14

EFHR na międzynarodowej konferencji „Zwalczanie zbrodni nienawiści w UE”

EFHR na międzynarodowej konferencji „Zwalczanie zbrodni nienawiści w UE”

DSC01843W ramach prezydencji Litwy w Radzie Unii Europejskiej (UE), 12-13 listopada w Wilnie została zorganizowana Konferencja Praw Podstawowych pod hasłem „Zwalczanie zbrodni nienawiści w UE” („Combating hate crime in the EU”).

W konferencji wzięło udział ponad 400 uczestników z całej UE, w tym ekspertów z dziedziny prawa międzynarodowego, przedstawicieli instytucji i urzędów unijnych, organizacji pozarządowych, rządów państwowych, państwowych organizacji działających w dziedzinie praw człowieka i równych możliwości, partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) na konferencji reprezentowała Edyta Urbanowicz.

Podczas dwudniowej konferencji omawiano nadal nierozwiązane problemy z zakresu mowy nienawiści oraz zwalczania zbrodni nienawiści w UE.  Raporty organizacji międzynarodowych wskazują na to, że zbrodnia nienawiści i przestępstwa wynikające z nawoływania do nienawiści na tle etnicznym, rasowym, narodowym lub religijnym codziennością w krajach UE.

Uczestnicy konferencji podkreślili, że kwestią problematyczną nadal pozostaje brak informacji o wypadkach podobnych przestępstw dokonanych w wyniku nienawiści. Na przykład w Wielkiej Brytanii corocznie rejestruje się ponad 44 tys. przypadków nienawiści, a w niektórych państwach zaledwie 1 podobny przypadek.

EFHR przypomina, że na Litwie w 2011 r. zarejestrowano 332, a w 2013 r. takich 265 przypadków.

frc_2013_openingNa konferencji podkreślono także znaczenie organizacji pozarządowych, które zazwyczaj w tym zakresie posiadają więcej informacji niż instytucje państwowe. EFHR cieszy się, że jest najaktywniejszą organizacją na Litwie monitorującą cyberprzestrzeń. W latach 2012-2013 Fundacja skierowała do prokuratur ponad 400 wniosków o wszczęcie postępowań za nakłanianie do narodowych nienawiści na tle narodowościowym i obrażanie mniejszości, co doprowadziło do oczywistego spadku liczby negatywnych wpisów na portalach internetowych.

”Udział w tego typu konferencjach jest bardzo ważny. Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemów dotyczących całej UE jest przede wszystkim mówienie o nich. Pokładam nadzieję, że zalecenia wypracowane podczas konferencji zostaną wdrożone w życie, do czego nasza Fundacja będzie się przyczyniała” – mówiła Edyta Urbanowicz.

EFHR

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…