• 2013/11/13

Ciąg dalszy wykładów EFHR o prawach człowieka w szkołach

Ciąg dalszy wykładów EFHR o prawach człowieka w szkołach

DSC01781W dniach 11-13 listopada 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) odbyła się kolejna z rzędu seria wykładów o szeroko rozumianej problematyce praw człowieka. Tym razem wykłady przeprowadziło dwoje ekspertów w dziedzinie praw człowieka, a mianowicie dr Laura Koba oraz prof. Wiesław Wacławczyk.

Wykłady były skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz średnich rejonu wileńskiego. Lektorzy razem z przedstawicielami EFHR odwiedzili: szkolę średnią im. Św. U. Ledóchowskiej w Czarnym Borze, Awiżeńską szkołę średnią, szkołę średnią im. S. Kostka w Podbrzeziu, szkołę podstawową im. M. Zdziechowskiego w Suderwie, gimnazjum im. R. Kalinowskiego w Niemieżu, szkołę średnią im. ks. J. Obrembskiego w Mejszagole, Bezdańską szkołę średnią im. J. Słowackiego oraz Dom Dziecka w Podbrodziu.

DSC01811Podczas wykładów w szkołach poruszone zostały takie kwestie jak: prawa dzieci, prawa osobiste i prywatne oraz generacja i historia praw człowieka na przestrzeni wieków. Uczniowie, jak również dyrekcja placówek chętnie wzięli udział w wykładach, uważnie słuchali i uczestniczyli w dyskusji. Wszyscy uczestnicy wykładów dowiedzieli się o działalności EFHR, której bardzo ważnym celem jest edukacja obywateli w zakresie ich praw.  Na ręce dyrekcji placówek zostały także przekazane materiały informacyjne z zakresu praw człowieka i Unii Europejskiej.

Uczniowie byli zachęcani do udziału w innowacyjnym edukacyjnym projekcie EFHR – „Europejczycy, Polacy, Obywatele”, którego celem jest  wdrożenie nowoczesnego programu nauczania przedmiotu wiedza o społeczeństwie (WOS). Przez 12 tygodni w piątkowych wydaniach “Kuriera Wileńskiego” ukazują się  artykuły z poszczególnych tematów WOS. W każdą środę o godzinie 17.40 tematy te będą   poruszane na antenie radia “Znad Wilii”. Po ukończeniu kursu uczestnicy rozwiążą test poprzez Internet i będą mieli możliwość wygrać: tablet, telefon komórkowy, iPod oraz inne nagrody! Wszyscy uczestnicy  otrzymają dyplomy.

DSC01828Poza tym, dla uczniów klas od 5 do 8 został wymyślony konkurs „Jak rozumiesz prawa człowieka?” Podczas konkursu uczniowie poprzez samodzielną naukę oraz poszukiwanie informacji będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat praw człowieka i wygrać atrakcyjne nagrody. Więcej informacji o konkursie, a także jego regulamin znajdziecie na stronie Fundacji www.efhr.eu.

EFHR gorąco dziękuje wszystkim za udział i pomoc przy organizacji wykładów. Szczególne podziękowania kierujemy do dyrekcji wszystkich placówek, które umożliwiły przeprowadzenie wykładów. Cieszymy się niezmiernie z udanych spotkań i zapraszamy do udziału w kolejnych projektach!

Prosimy wszystkich zainteresowanych wykładami i współpracą o kontakt z EFHR.

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
WOS 2023 Temat X – Globalizacja

WOS 2023 Temat X – Globalizacja

„Globalizacja to nie jedno zjawisko. To jest nazwa dynamicznej siły, a to, jak ta siła działa…