• 2017/02/20

Kolejna wygrana w sprawie oryginalnej pisowni nazwisk

Kolejna wygrana w sprawie oryginalnej pisowni nazwisk

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) niezmiernie się cieszy z powodu nowej wygranej. Sąd Dzielnicowy miasta Wilna w dniu 16 stycznia b. r. przyjął orzeczenie, w którym zobowiązał Urząd Stanu Cywilnego (USC) m. Wilna do  wydania nowego aktu ślubu z nazwiskiem obywatelki Litwy.

W oświadczeniu wskazano, że odmowa zmiany nazwiska na „w” przez Urząd Stanu Cywilnego (USC) jest niezgodna z art. 8 Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności art. 8, narusza art. 22, części 1 Konstytucji Republiki Litewskiej oraz nie przestrzega art. 17, 26, 27  Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.

Sąd przyznał, że w 2014 r. 22 lutego obywatelka Litwy E. V. wyszła za mąż za obywatela Niemiec K. U. W., jednak Urząd Stanu Cywilnego zamieniło w nazwisku wnioskodawczyni „w” na „v”. Wnioskodawczyni twierdzi, że z powodu takiego ograniczenia ona i jej rodzina styka się z wieloma utrudnieniami. Rodzina często podróżuje po strefie UE i na stałe mieszka w Niemczech. Podróżując są zmuszeni udowadniać tożsamość wszystkich członków rodziny. Wnioskodawczyni dodaje też, że w 2017 r. styczniu urodzi się dziecko, które otrzyma podwójne obywatelstwo oraz nazwisko męża, a przy odmowie oryginalnej pisowni tworzą się administracyjne i osobiste niedogodności.

W ocenie sądu, zakaz wpisania nazwiska z literką „w” jest nieproporcjonalną niedogodnością, której by doświadczyła wnioskodawczyni w wyniku odmowy wydania aktu ślubu z literą „w”. Co więcej, taki zakaz stwarza warunki do naruszania życia prywatnego i rodzinnego oraz zasady nienaruszalności prawa danej osoby do oryginalnej pisowni nazw własnych. Nie jest określone, że pisownia „w” w imionach i nazwiskach ma jakikolwiek negatywny wpływ na język państwowy lub jest sprzeczna z interesem publicznym. Warto podkreślić, że Państwowa Komisja Języka Litewskiego w swoich wnioskach potwierdziła wyjątki we wpisach „w”, jednym z wyjątków jest ślub obywateli Litwy z cudzoziemcami i przyjęcie ich nazwisk.

Jest to już siedemnasta wygrana sprawa dotycząca pisowni imion i nazwisk w oryginale. Jeszcze w 10 sprawach oczekuje się na orzeczenia sądów. EFHR udziela nieodpłatnej pomocy prawnej wszystkim osobom, które stykają się z problemem pisowni imion i nazwisk w oryginale.

EFHR

Powiązane artykuły

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, a jego tegoroczne obchody przypadają w 75. rocznicę uchwalenia…
Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…