• 2017/02/18

Kolejna wygrana – sąd zezwolił na zapis „w“ w nazwisku

Kolejna wygrana – sąd zezwolił na zapis „w“ w nazwisku

Sąd Dzielnicowy Rejonu Koszedarskiego w dniu 3 lutego 2017 r. przyjął orzeczenie, w którym zobowiązał Urząd Stanu Cywilnego (USC) m. Wilna do wydania nowego aktu ślubu z nazwiskiem obywatelki Litwy (D. O.), która wyszła za mąż za obywatela Polski (A. O.), zapisanym przy użyciu litery ,,w”. W wydanym wyroku sąd uwzględnił zarówno wyjaśnienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak również dokonał oceny okoliczności rzeczywistych.

Sąd przyznał, że wnioskodawczyni wzięła ślub z obywatelem RP A. O. i przyjęła nazwisko męża. W akcie ślubu, wydanym w RP nazwisko wnioskodawczyni jest zapisane z „w”. Wnioskodawcy mieszkają na terenie Polski. W dokumencie rejestracji miejsca zamieszkania nazwisko wnioskodawczyni jest zapisane przy użyciu „w”. Z powodu wymienionych w rozprawie sądowej okoliczności odmowa wydania aktu ślubu z nazwiskiem zawierającym literę „w“ stworzy administracyjne, osobiste i zawodowe niedogodności przy udowadnianiu tożsamości i autentyczności dokumentów, w razie zmiany dokumentów osobistych. W przypadku urodzenia dzieci – niewygody sporządzając akt urodzenia, prawo do majątku i/lub spadku. W ocenie sądu, zakaz wpisania nazwiska z literką „w” jest nieproporcjonalną niedogodnością, której by doświadczyła wnioskodawczyni w wyniku odmowy wydania aktu ślubu z literą „w”. Zakaz wciągnięcia do ewidencji wybrane nazwisko męża z literą „w” to też naruszenie zasady nietykalności życia prywatnego i rodzinnego oraz prawa do imienia.

Jest to już szesnasta wygrana sprawa dotycząca oryginalnej pisowni nazwisk. Kolejne sprawy czekają na wyrok sądu. Europejska Fundacja Praw Człowieka świadczy nieodpłatną pomoc prawną na rzecz wnioskodawców, którzy borykają się z trudnościami związanymi z oryginalną pisownią swojego nazwiska.

EFHR

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…