• 2017/01/10

Zaostrzenie odpowiedzialności za dyskryminację w miejscu pracy

Zaostrzenie odpowiedzialności za dyskryminację w miejscu pracy

Służba ds. Równych Możliwości informuje, że począwszy od 1 stycznia br. wchodzi w życie Kodeks wykroczeń administracyjnych, który zastępuje Kodeks naruszeń prawa administracyjnego. W nowym kodeksie zwiększona została wysokość grzywien wymierzanych za naruszenia zasady równych praw kobiet i mężczyzn i równych możliwości.

W nowym kodeksie, dla dyrektorów podmiotów prawnych, pracodawców i innych osób odpowiedzialnych za naruszenie zasady równych praw kobiet i mężczyzn oraz równych możliwości przewidziana jest grzywna od 40 do 560 EUR, a w przypadku powtórnego wykroczenia – od 560 do 1200 EUR. Komunikat Służby można znaleźć tutaj.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) zwraca uwagę, że dotychczas obowiązujący kodeks przewidywał grzywnę w wysokości od 28 do 579 EUR, a  za powtórne wykroczenie groziła kara od 579 do 1185 EUR.

Fundacja już od trzech lat monitoruje przestrzeń elektroniczną, a po zauważeniu dyskryminującego ogłoszenia, kieruje skargi do Służby. W 2016 r. EFHR złożyła 22 skargi, z czego dla 17 firm wystosowano ostrzeżenia za stosowanie dyskryminujących kryteriów jak na przykład wiek czy płeć.

EFHR nie tylko zapewnia bezpłatną pomoc prawną osobom, które doznały dyskryminacji, ale także organizuje bezpłatne szkolenia na temat praw człowieka i równości. W ubiegłym roku Fundacja przeprowadziła szkolenie dla pracowników firmy UAB „Pakmarkas” oraz członków Stowarzyszenia Odpowiedzialnego Biznesu LAVA, mieszkańców i pracowników Kowieńskiego domu spokojnej starości, a także rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Kiwiszkach w rejonie wileńskim.

Cieszymy się, że ulotka, opracowana we współpracy ze Służba ds. Równych Możliwości, dociera do coraz większej liczby osób i przyczynia się do budowania świadomego i tolerancyjnego społeczeństwa.

EFHR

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…