• 2013/02/19

Fundacja zorganizowała spotkanie informacyjne nt. zmiany nazwisk

Fundacja zorganizowała spotkanie informacyjne nt. zmiany nazwisk

post_logo_efhrJak powszechnie wiadomo, prawo litewskie reglamentujące pisownię imion i nazwisk w oficjalnych dokumentach, a także ich zmiany jest bardzo skomplikowane, a możliwości petenta w tej kwestii są obwarowane wieloma, często niejasnymi warunkami. Z tego powodu procedura zmiany nazwiska na zgodne z pisownią oryginalną może dla przeciętnego obywatela wydawać się wyjątkowo trudnym zadaniem. Fundacja stoi na stanowisku, że prawo do zapisywania własnego nazwiska zgodnie z zasadami języka ojczystego jest fundamentalnym prawem obywatela demokratycznego państwa prawnego.

W związku z tym EFHR zorganizowała spotkanie informacyjne w Domu Kultury Polskiej w celu naświetlenia sytuacji i udzielenia podstawowych informacji dla chcących dokonać ww. zmiany (więcej informacji: www.efhr.eu/2013/02/11/zaproszenie-do-udzialu-w-spotkaniu-informacyjnym-czy-mam-prawo-do-oryginalnej-pisowni-swojego-imienia-i-nazwiska).

Pomysł okazał się trafiony, gdyż na spotkanie przybyło wielu zainteresowanych. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia dra Łukasza Wardyna, który przedstawił działalność EFHR w 2012 r., opisał jej sukcesy i dokonania. Następnie prawnik Fundacji zaprezentował dokładny stan prawny regulujący możliwość zmiany imion i nazwisk, opisał poszczególne kroki w procedurze zmiany imienia/nazwiska, warunki, które musi spełnić petent i wszystkie związane z tym niuanse. Temat wzbudził duże zainteresowanie – uczestnicy aktywnie brali udział w dyskusji, zadawali wiele pytań i zgłaszali swoje uwagi.

Zainteresowanych zmianą imienia/nazwiska na zgodne z pisownią oryginalną zachęcamy do kontaktu z Fundacją i zapraszamy na stronę www.efhr.eu/imie, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje.

EFHR

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…