• 2013/10/01

Ostatnie letnie wyjazdy EFHR w tym roku

Ostatnie letnie wyjazdy EFHR w tym roku
pikileszki_2013
fot. zw.lt

28 września w Pikieliszkach odbyło się XVIII plonowe święto Rejonu Wileńskiego. W związku z tym Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) zorganizowała wyjazd do Pikieliszek przy dawnej siedzibie Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby uczcić to święto oraz zapoznać ludność Pikieliszek ze swą działalnością.

Natomiast już następnego dnia (29 września) Fundacja wzięła udział w Domu Kultury Polskiej w Wilnie na niecodziennej jubileuszowej imprezie – 25-leciu oddziałów Społecznych Stowarzyszeń Polaków na Litwie powstałych w latach 1988-1990.

Stoisko EFHR podczas święta i imprezy przyciągnęło mnóstwo zainteresowanych osób, wśród których byli zarówno mieszkańcy Wilna i Pikieliszek jak i goście biorący w nim udział. Przedstawiciele Fundacji spotkali i przeprowadzili krótką rozmowę również z Panem A. Lapinskas, który krytycznie spogląda na problemy polsko-litewskie. Podczas rozmowy poruszono kwestię polskiej mniejszości narodowej na Litwie, jakie tkwią problemy wśród dwóch narodów. Doszliśmy do wniosku, że nie powinno być konfliktów, jakie mają miejsce teraz. Zdecydowanie nie przyczyniają się one do rozwijania stosunków międzypaństwowych, co wywołuje negatywne skutki dla obu stron.

EFHR jak zawsze bezpłatnie udostępniła materiały informacyjne (broszury, ulotki, gadżety, itd.), które natychmiast wzbudziły duże zainteresowanie wśród przechodniów. Chętni mieli możliwość otrzymania porad prawnych się z prawnikami EFHR. Cieszyło to, iż wielu osób już słyszało o nas wcześniej i byli bardzo zadowoleni z obecności EFHR.

Stoiskiem EFHR zainteresowało się również kilku gości z zagranicy, w wyniku czego wywiązała się dyskusja o działalności EFHR na temat praw człowieka i praw mniejszości narodowej na Litwie i w Europie. Pracownicy EFHR opowiedzieli o działalności EFHR, formach pomocy, wygranych sprawach, a także o współpracy z innymi organizacjami w zakresie praw człowieka. Goście mieli możliwość porównać działalność EFHR z podobnymi organizacjami działającymi w zakresie praw człowieka w swych krajach.

Wszystkich obecnych EFHR zachęcała do interesowania się prawami, wynikającymi z bycia członkiem UE, prawami człowieka oraz działalnością EFHR na stronie internetowej www.efhr.eu, gdzie jest dostępne sporo cennych informacji zarówno o prawach człowieka jak też o strukturze UE oraz jej instytucjach. Podczas dwóch minionych wyjazdów przedstawiciele Fundacji rozmawiali zarówno z młodzieżą, dziećmi, jak też z osobami w starszym wieku.

EFHR cieszy się zainteresowaniem i aktywnością uczestników. Dziękujemy wszystkim za aktywność i ciekawe dyskusje oraz zachęcamy śledzić informację na stronie www.efhr.eu

EFHR

Powiązane artykuły

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, a jego tegoroczne obchody przypadają w 75. rocznicę uchwalenia…
Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…