• 2013/11/06

Europejska Inicjatywa Obywatelska „F2020” dobiegła końca

Europejska Inicjatywa Obywatelska „F2020” dobiegła końca

20121029PHT03306_originalW dniu 1 listopada Europejska Inicjatywa Obywatelska FRATERNITE2020 (F2020) dobiegła końca. Głównym celem inicjatywy było usprawnienie europejskich programów wymian – takich jak Erasmus czy Wolontariat Europejski (EVS) – aby przyczynić się do większego zjednoczenia Europy, opartej na solidarności wśród obywateli.

Przez cały rok obywatele wszystkich krajów Unii Europejskiej musieli zebrać 1 mln podpisów wspierających F2020.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) została jedyną organizacją z Litwy, która objęła patronatem F2020 i okazała wsparcie dla inicjatywy.

EFHR przeprowadziła wiele akcji promocyjnych dla F2020. Do wszystkich uczelni na Litwie zostały przekazane ulotki zachęcające do wsparcia inicjatywy, a także wysłane listy promujące F2020.  Współpracując z samorządami studenckimi na Litwie, EFHR zorganizowała wyjazdy do wielu szkół i uczelni. EFHR zbierała podpisy m. in. na Uniwersytecie Wileńskim, Uniwersytecie Michała Romera, filii Uniwersytetu Białostockiego oraz Kolegium Nauk Społecznych.

fraternite-suport-mapDzięki staraniom Fundacji udało się zebrać 1502 podpisy, co stanowi 16,69 % ogólnie wymaganej liczby podpisów. Jest to bardzo dobry wynik dla Litwy, która zajęła w ogólnym rankingu 4 miejsce za Hiszpanią (22,5),  Finlandią (21,74) i Niemcami (20, 7). Litwa wyprzedziła takie duże kraje jak Francja (9,03%), Włochy (11,17%), Polska (11,95%), Wielka Brytania (4,08%) i Irlandia (5,33%).

Chcielibyśmy gorąco podziękować mediom, dyrekcjom uczelni oraz studenckim samorządom za pomoc w zbieraniu podpisów.

W szczególności dziękujemy: Kurierowi Wileńskiemu, Radiu Znad Wilii, Radiu PLAY, Hotel RunMiS, Stowarzyszeniu Tolerancyjnej Młodzieży (Tolerantiško jaunimo asociacija), Instytutowi do spraw analizy i badań politycznych, www.15min.lt oraz władzom i samorządom studenckim: Uniwersytetu Wileńskiego (Vilniaus Universitetas), Uniwersytetu Michała Romera (Mykolo Romerio Universitetas),  Uniwersytetu Klajpedskiego (Klaipėdos Universitetas), Wileńskiego Uniwersytetu  Technicznego im. Gedymina (Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas), filii Uniwerystetu Białostockiego w Wilnie, Uniwersytetu  Witolda Wielkiego (Vytauto Didžiojo Universitetas), Uniwersytetu w Szawlach (Šiaulių Universitetas).

EFHR cieszy się niezmiernie z osiągniętego wyniku i chce jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy poparli inicjatywę i podpisali petycję na stronie internetowej.  Bardzo cieszymy się z aktywności obywatelskiej młodych Litwinów i zapraszamy do udziału w kolejnych projektach!

EFHR

fraternite-suport

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…