• 2014/10/08

Dwanaście rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Dwanaście rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej

12 rzeczy„Dwanaście rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej” (w oryginale „Twelve things everyone should know about the European Court of Justice”) to nowa książka napisana przez Brytyjczyka Hugo Brady.

Publikacja, wydana dzięki think-tankowi – Centre for European Reform, dotyka sensu funkcjonowania jednej z najbardziej istotnych, lecz często niedocenianych instytucji Unii Europejskiej – Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej TS UE). Z pozoru temat wydaje się być przeznaczony tylko i wyłącznie dla „fanatyków” funkcjonowania instytucji europejskich, jednak forma jaką obrał Brady jest bardzo przystępna. Dzięki temu poruszane w niej kwestie są zrozumiałe również młodym czytelnikom, którzy do powyższego tematu podchodzą z reguły z dużym dystansem, o ile nie z niechęcią.

W publikacji autor porusza m.in. wątki dotyczące różnic między TS UE a Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, wkładu TS UE w rozwój Unii Europejskiej oraz tego, że TS UE staje się coraz bardziej trybunałem dla migrantów i uchodźców. Oprócz tego w publikacji znajdziemy kilka bardzo ciekawych danych statystycznych wraz z przejrzystymi wykresami.

Na rynku publicystyczno-naukowym można znaleźć mnóstwo pozycji, poruszających tak trudne i często zawiłe tematy jakim są niewątpliwie instytucje Unii Europejskiej (UE), a tym bardziej TS UE. Często mamy do czynienia z dużą liczbą cytowanych artykułów lub orzeczeń prawnych, na podstawie których ciężko jest zrozumieć sens funkcjonowania wybranej instytucji, a jeszcze trudniej wyrobić sobie o niej własne zdanie. Ta publikacja właśnie jest ich przeciwieństwem. Pozycja może więc dotrzeć do czytelnika, który niekoniecznie musi być studentem Prawa lub pracownikiem instytucji UE. Polecamy!

Zwracamy również uwagę, że od 2012 r. istnieje nowy regulamin postępowania przed TS UE, o czym już pisaliśmy. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi regulacjami.

EFHR

 

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…