• 2015/03/17

Ogólnoeuropejski tydzień walki z rasizmem – dołącz do nas!

Ogólnoeuropejski tydzień walki z rasizmem – dołącz do nas!

Bez tytułuW dniach 14-22 marca, jak i co roku, europejska sieć organizacji pozarządowych UNITED we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, organizacjami społecznymi, szkołami oraz lokalnymi gminami organizuje Ogólnoeuropejski tydzień walki z rasizmem (European Action Week Against Racism). UNITED proponuje mnóstwo sposobów uczestnictwa w ogólnoeuropejskiej kampanii oraz poleca odwiedzenie strony internetowej WeekAgainstRacism.eu, gdzie znaleźć można więcej informacji o poprzednich kampaniach, zasięgnąć inspiracji i włączyć się do działania.

Głównym celem tego wydarzenia jest upowszechnienie walki z rasizmem wśród szerszej społeczności oraz popularyzacja różnorodności. UNITED przekonuje, że w tej akcji może wziąć udział każdy, bo nie wymaga to dużych zdolności organizacyjnych, wieloletniego doświadczenia bądź dużych budżetów. Potrzebne są jedynie chęć do działania i kreatywność.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) od wielu lat czynnie wspiera działanie UNITED. W tym roku wspólnie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów (International Student Association) oraz Amnesty International (AI) EFHR zaprasza na konferencję, która odbędzie się 18 marca na Uniwersytecie M. Romera. 20 marca zapraszamy na kolejne organizowane przez EFHR wydarzenie, które będzie miało miejsce na Placu Kudirki w Wilnie.

Poniżej przedstawiamy program obu wydarzeń:

18 marca 2015 Uniwersytet Michała Romera w Wilnie

9:00 – 13:00 Budynek II, piętro III, ekspozycja, gry powiązane z rasizmem

13:30 – 16:50 Konferencja, Sala I-414

13:30 – Wprowadzenie oraz prezentacja Amnesty International, Lahcen Mehennaoui
14:00 – Dyskryminacja religijna, prodziekan Wydziału Prawa Regina Valutyte

14:30 – Przestępstwa na tle rasowym na Litwie. Litewskie Centrum Praw Człowieka, B. Sabatauskaite
15:00 – Czy Litwa jest krajem tolerancyjnym? Europejska Fundacja Praw Człowieka, M. Gryciuk, I. Vajda and E. Baliko.
15:30 – Przerwa
15:40 – Warsztat
16:10 – Przerwa
16:20 – Warsztat
16:50 –Zakończenie konferencji

20 marca 2015, 11 – 14h, Plac Kudirki w Wilnie

Przygotowaliśmy wiele ciekawych aktywności związanych z propagowaniem różnorodności. Między innymi będziemy zapraszali do wspólnej dyskusji na temat praw człowieka na Litwie. Dla młodszych uczestników przygotowaliśmy zabawy i quizy, które przybliżą im tematykę praw człowieka. Oprócz tego, będzie można zapozować do zdjęcia w specjalnie przygotowanej ramce (m.in. z nadpisami “Jestem tolerancyjny”, “Patrzę na człowieka, a nie na jego kolor”, “Nie oceniam po tym co widzę”), z której później powstanie kolaż dostępny na stronie internetowej EFHR. W naszej akcji może wziąć udział każdy zainteresowany. O organizowanych przez nas wydarzeniach z poprzednich lat więcej możesz poczytać tutaj.
Serdecznie zapraszamy!

UNITED for Intercultural Action – to europejska sieć walcząca z nacjonalizmem, rasizmem, faszyzmem, a także wspierająca migrantów oraz uchodźców. UNITED skupia ponad 560 organizacji, dla których walka z rasizmem oznacza nie tylko krytykę rasistowskich polityk na poziomie europejskim lub lokalnym, ale oznacza także przeciwdziałanie rasizmowi i rasistowskim stereotypom w naszym własnym otoczeniu i w naszych własnych umysłach. Więcej szukaj na www.unitedagainstracism.org.

EFHR

flyer_final

EU_flag_Erasmus__vect_POS

555 KiB
266 Downloads

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…