• 2015/05/29

Za nami pierwsze spotkanie w ramach projektu „Wieczory z filmem dokumentalnym”!

Za nami pierwsze spotkanie w ramach projektu „Wieczory z filmem dokumentalnym”!

IMG_20150528_171541W dniu 28 maja b.r. w Domu Kultury Polskiej (DKP) odbył się pierwszy pokaz filmu w ramach realizowanego przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) projektu „Wieczory z filmem dokumentalnym”. O celach projektu pisaliśmy m.in. tu.

Cykl wieczorów z filmem dokumentalnym rozpoczęliśmy od reklamy społecznej „Experiment Translation”, która została zrealizowana na zamówienie Litewskiego Centrum Praw Człowieka. Argumentem przemawiającym za wyborem tego wideo, był fakt, że wspomniany eksperyment społeczny przeprowadzono na Litwie, a więc w najbliższym dla nas otoczeniu. Dzięki temu mamy okazję sprawdzić jak przedstawiciele społeczeństwa litewskiego reagują na pełną nienawiści wiadomość jaką otrzymał młody Afroamerykanin, zamieszkujący na Litwie.

EFHR serdecznie dziękuje Dyrektor Centrum Birutė Sabatauskaitė, gościowi specjalnemu dyskusji, która opowiedziała m.in. o tym jak narodziła się inicjatywa, jakie były oczekiwania twórców oraz jak przebiegał proces nagrywania. Przedstawicielka centrum podzieliła się również informacją o tym jak eksperyment odebrali jego uczestnicy oraz o jego odbiorze w kraju i poza granicami Litwy. Warto zaznaczyć, że „Experiment Translation” w przestrzeni elektronicznej obejrzało już ponad 10 mln osób. Został on również pokazany m.in. w niemieckiej i brazylijskiej telewizji.

EFHR pragnie podziękować również młodzieży, która aktywnie dołączyła się do dyskusji nie tylko poprzez zadawanie pytań, ale też dzieląc się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniem.

Dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne projekcje:

  • 4 czerwca, godz. 17.00-19.30 (sala 005) – spotkajmy się na projekcji filmu „Cyganie Karpaccy z pogranicza polsko – słowackiego”;

Film zrealizowany został przez Stowarzyszenie na rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A Posteriori”. To film dokumentalno-edukacyjny ukazujący historię i współczesność Cyganów z grupy Bergitka Roma zamieszkujących na Sądecczyźnie, Podhalu i w okolicach Starej Lubowli na Słowacji. Gościem specjalnym spotkania będzie Bożena Karvielienė, z którą podyskutujemy o sytuacji społeczności romskiej na Litwie.

  • 11 czerwca, godz. 17.00-19.30 (sala 005) – zapraszamy na film „Ethnic Kitchen”.

Film „Ethnic Kitchen” jest projektem autorstwa reżyser Aistė Ptakauskaitė, która wraz z bohaterkami filmu (m.in. Bożeną Karvielienė) będzie gościem specjalnym spotkania. Film przedstawia historię czterech kobiet nielitewskiego pochodzenia, które zamieszkują Litwę od wielu lat. Jest to swoista odpowiedź na pytanie „Czy Litwa może być Twoją ziemią obiecaną”?

Wstęp na projekcję filmów oraz dyskusję wolny! Po każdym spotkaniu odbędzie się losowanie podwójnych biletów do kina na dowolnie wybrany film. Gratulujemy Beacie Borawskiej, która wylosowała pierwsze bilety.

Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o naszej działalności i realizowanych projektach, zapraszamy do dołączenia do naszego „newslettera”. Dzięki temu na swoją skrzynkę pocztową będziesz na bieżąco otrzymywał najnowsze informacje.

EFHR

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…