• 2015/09/16

EFHR rozpoczyna III edycję projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”!

EFHR rozpoczyna III edycję projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”!

Cards-Image-wosEuropejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza nauczycieli i uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału w III edycji edukacyjnego projektu Europejczycy, Polacy, Obywatele“, który ma na celu wdrożenie nowoczesnego programu nauczania przedmiotu „wiedza o społeczeństwie” w języku polskim. Długofalowym celem projektu jest pogłębienie, wśród młodzieży polskiej na Litwie, świadomości obywatelskiej i praw przysługujących mniejszościom narodowym. Więcej o wcześniejszych edycjach czytaj tutaj.

Dzięki cyklowi cotygodniowych audycji radiowych emitowanych na falach radia „Znad Wilii“ oraz artykułów prezentowanych w piątkowej gazecie „Kurier Wileński“ uczestnicy projektu będą mieli możliwość pogłębienia wiedzy z ośmiu zagadnień poruszanych na przedmiocie wiedza o społeczeństwie.

Wspólnie opracujemy następujące tematy:

  1. Aktywność społeczna
  2. Władza
  3. Unia Europejska
  4. Organizacje międzynarodowe
  5. Problemy współczesnego świata
  6. Naród i państwo
  7. Prawa człowieka
  8. Prawo litewskie 

Pierwsza audycja radiowa do tematu „Aktywność społeczna” zostanie wyemitowana w środę 7 października na falach radia „Znad Wilii”, a artykuł opublikowany w gazecie „Kurier Wileński” – w piątek 9 października. 

Wszystkich chętnych uczniów od października zapraszamy do rejestrowania się na platformie projektu wos.efhr.eu, wskazując szkołę i nauczyciela. Na stronie zamieszczone zostaną również m.in. podręcznik z wiedzy o społeczeństwie, artykuły oraz nagrania audycji, a także pytania konkursowe, w których co tydzień do wygrania – dwa bilety do kina na dowolnie wybrany film.

Po zakończeniu projektu, na podstawie artykułów oraz audycji radiowych, zostanie przygotowany egzamin online, sprawdzający zdobytą wiedzę. W ubiegłym roku do egzaminu przystąpiło aż 174 uczniów z 347 zarejestrowanych na platformie. Dla porównania w 2013 r. zarejestrowało się 350, z czego 123 przystąpiło do egzaminu.

W bieżącym roku dla nauczycieli zorganizowane zostaną również dwudniowe szkolenia, podczas których zaprezentowana zostanie m.in. metodyka nauczania przedmiotu wiedzy o społeczeństwie, sposoby zachęcania uczniów do nauki tego przedmiotu, problematyka praw człowieka, czy też znaczenie pojęcia „świadomy obywatel”. Szkolenia są otwarte dla nauczycieli historii i wszystkich innych zainteresowanych nauczaniem przedmiotu „wiedza o społeczeństwie“.

Uczniów i nauczycieli zachęcamy również do sięgania po przygotowany przez EFHR razem z Fundacją Nowoczesna Polska, a w 2013 r. samodzielnie zaktualizowany przez EFHR, podręcznik „Polacy, Europejczycy, Obywatele”, który jest świetnym źródłem wiedzy nie tylko przygotowując się do egzaminu w ramach projektu, ale też w codziennej nauce. Podręcznik w formacie PDF nieodpłatnie możesz pobrać tutaj.

Warto zaznaczyć, że wszystkim uczniom, którzy wezmą udział w projekcie i przystąpią do egzaminu oraz ich nauczycielom wręczone zostaną dyplomy potwierdzające uczestnictwo oraz nagrody rzeczowe.

Nauczycieli, chętnych wziąć udział w szkoleniu lub zaangażować się w realizację projektu (odpłatnie) przez jego promocję wśród uczniów, zachęcanie do udziału, śledzenie procesu nauki oraz pomoc w przygotowywaniu pytań egzaminacyjnych prosimy o kontakt pod numerem +370 691 50 822 lub droga mailową: wos@efhr.eu.

EFHR

1.4 MiB
472 Downloads

315 KiB
393 Downloads
339 KiB
364 Downloads

Powiązane artykuły

EFHR przeciwko mowie nienawiści. Kontrowersje wokół sprawy litewskiego Polaka i praw mniejszości na Litwie

EFHR przeciwko mowie nienawiści. Kontrowersje wokół sprawy litewskiego Polaka i praw mniejszości na Litwie

Mowa nienawiści w internecie w doświadczeniu litewskiego Polaka Internet stał się integralną częścią naszego życia, służąc…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…