• 2016/02/01

Kolejny sukces EFHR w walce z mową nienawiści

Kolejny sukces EFHR w walce z mową nienawiści

teismai-410Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) odniosła kolejny sukces na polu zwalczania mowy nienawiści w Internecie.

Sąd dzielnicowy m. Kowno (Kauno miesto apylinkės teismas) wydał nakaz karny dla P. V. za publiczne podżeganie do przemocy i nawoływanie do fizycznej napaści na tle rasowym, której ofiarami miały stać się osoby narodowości rosyjskiej.

Na portalu internetowym www.15min.lt 17 lipca 2015 roku, pod artykułem o nazwie „W ciągu jednej nocy Rosja przesunęła się na terytorium Gruzji o 2 km“ P. V. używając pseudonimu „Igor” opublikował w języku litewskim następujący komentarz „wszystkimi staraniami likwidować rosyjskich wyrodków” (lit. „Visom pastangom naikynt išsigimelius rusus!”). EFHR uznała komentarz za naruszający prawo i złożyła w tej sprawie wniosek do prokuratury. Wezwany na przesłuchanie mężczyzna przyznał się do winy i nie zaprzeczał, że umieścił obraźliwy komentarz. P. V. oświadczył, że pisał spontanicznie i nie zdawał sobie sprawy, że takimi działaniami podżega do nienawiści. Autor komentarza przyznał, że żałuje swego postępowania i nie będzie popełniał podobnych przestępstw w przyszłości. Po rozpatrzeniu sprawy, sąd ukarał autora komentarza karą pieniężną w wysokości 150 euro.

W 2015 roku do prokuratur EFHR złożyła 127 wniosków w sprawie komentarzy nawołujących do nienawiści. Od swojego powstania EFHR monitoruje przestrzeń elektroniczną. Do prokuratur złożono już 539 wniosków i wygrano w 41 sprawach. Dwa wnioski już czekają na decyzję w dzielnicowym sądzie miasta Szawle i Kowno.

W zakresie zwalczania mowy nienawiści EFHR jest najaktywniejszą organizacją na Litwie. Poprzez kierowanie wniosków do organów ścigania za niezgodne z prawem wpisy w Internecie, Fundacja chciałaby doprowadzić do tego, aby organy państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz związane z nią zagrożenia.

EFHR pragnie serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przesyłają informacje o wpisach naruszających prawo. Bez Waszej pomocy ten, jak i inne sukcesy w walce z mową nienawiści, nie byłyby możliwe. Zachęcamy do dalszej współpracy.

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
WOS 2023 Temat X – Globalizacja

WOS 2023 Temat X – Globalizacja

„Globalizacja to nie jedno zjawisko. To jest nazwa dynamicznej siły, a to, jak ta siła działa…