• 2016/11/10

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Faszyzmowi i Antysemityzmowi

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Faszyzmowi i Antysemityzmowi

coverW środę, 9 listopada, dzień historyczny w dwojaki sposób, Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) zorganizowała małą konferencję na temat zapobiegania faszyzmowi, nienawiści oraz dyskryminacji. Wydarzenie zostało zorganizowane z uwagi na Międzynarodowy Dzień Przeciwko Faszyzmowi i Antysemityzmowi, miało ono miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej (CAC) w Wilnie.

Konferencja, zorganizowana przez Maximiliana Gallo, stażystę EFHR, została otwarta jego prezentacją omawiającą ponowne połączenie Praw Człowieka i Ludzkiego Postrzegania oraz ich związek z kwestią represyjnej dyskryminacji. Prezentacja ukazała w jaki sposób powinno się podejść do konceptu „Procesu Tworzenia Świadomości”, w Organizacjach Pozarządowych na Rzecz Praw Człowieka oraz Instytucji rządowych. Głównym powodem tych przemyśleń, będącym współpracą pomiędzy Organizacjami skupiającymi się na tym samym temacie, późniejsza dyskusja skupiła się na pytaniu o to jak rozsądnie połączyć organizacje zajmujące się prawami człowieka w myśl zasad ich działania.

Druga prezentacja została poprowadzona przez Tomasa Vytautasa Raskevičiusa, Koordynatora Praw Ligii Gejowskiej na Litwie (LGL) ukazująca prawne problemy jednostek LGBTI na Litwie, mówiąca o tym, że Litwa jest krajem o najniższej wolności prawnej dla jednostek ze środowiska LGBTI w całej Unii Europejskiej.

Po prezentacjach nastąpiła dyskusja, podczas której Mark Adam Harold, członek Rady Miejskiej w Wilnie oraz Amit Belaité, przewodniczący Litewskiej Żydowskiej Unii Studenckiej oraz poprzedni uczestnicy zebrali się razem i zainicjowali dyskusję na temat współczesnych form Antysemityzmu. Są one wyrażone poprzez zaniedbanie historii Litwy, prowadzące do kwestii „dyskryminacji poprzez unikanie”.

Wydarzenie zostało zwieńczone występem Rakija Klezmer Orkestar, żydowskiego zespołu klezmerowskiego, który to aktywnie angażuje się w ochronę oraz rozwój Tradycyjnej Muzyki Żydowskiej.

EFHR

[Not a valid template]

Powiązane artykuły

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Internet stał się czymś więcej niż codziennym narzędziem informacji, pracy czy rozrywki. Mowa nienawiści również znalazła…
Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Dariusz Zagrodzki ukończył studia prawnicze z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, prawa…
Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

EFHR jednoznacznie i zdecydowanie sprzeciwia się propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej Napięcia związane z rosyjskimi…