• 2016/11/09

EFHR na szkoleniu dla osób pracujących z EVS

EFHR na szkoleniu dla osób pracujących z EVS

coverW dniach 3-7 listopada, pracownicy organizacji wdrażających projekty Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service) i osoby na co dzień pracujące z wolontariuszami zagranicznymi (tutorzy i mentorzy, zjechali do miasteczka Villa Nova De Gaia w Portugalii, aby wspólnie nabyć nowe umiejętności w zakresie realizacji takich projektów.

Głównym celem szkolenia “SOHO – European Training Course for EVS Support People” było podniesienie jakości projektów Wolontariatu Europejskiego poprzez uzyskanie nowych kompetencji (wiedzy, umiejętności, postaw). W trakcie szkolenia skupiono się na takich blokach tematycznych jak: rozumienie koncepcji EVS; nauka w ramach EVS; jak przygotować fachowy system wsparcia dla wolontariusza i organizacji przyjmującej, jak współpracować i pracować w ramach partnerstw międzynarodowych;  oraz partnerstwo w EVS. W szkoleniu udział wzięli przedstawiciele organizacji z 18 państw, zarówno z państw partnerskich (należących do UE) jak i państw programowych (Albania, Czarnogóra, Szwajcaria i Ukraina).

Uczestniczy szkolenia w ciągu 3 intensywnych dni pracy mieli okazję do wcielenia się we wszystkie role związane z Wolontariatem Europejskim – mogli poczuć się wolontariuszami, pracownikami organizacji przyjmującej, wysyłającej, czy koordynującej, jak również mentorem. Praca w grupach pozwoliła natomiast na podzielenie się doświadczeniem we wdrażaniu projektów, jak również położyła podwaliny dla przyszłych wspólnych projektów Wolontariatu Europejskiego.img_20161104_125531

Jaki jest cel Wolonatariatu Europejskiego?

Celem realizowanych w ramach programu Erasmus + projektów Wolontariatu Europejskiego jest umożliwienie młodzieży (w wieku 17-30 lat) podjęcia się pracy społecznej za granicą. Wyjazd może trwać od 2 do 12 miesięcy, a wszelkie koszty pobytu pokrywane są ze środków Komisji Europejskiej (więcej o programie czytaj tu.). Taki pobyt zagranicą jest świetną okazją do rozwoju osobistego, poznania języka i kultury innego państwa, zdobycia doświadczenia i nowych umiejętności.

W całym procesie udział bierze organizacja wysyłająca z kraju zamieszkania wolontariusza oraz organizacja przyjmująca z zagranicy, w której taka osoba odbędzie wolontariat. Obie organizacje są odpowiedzialne za przygotowanie wolontariusza do wyjazdu i pomocy w reintegracji po powrocie. Wolontariuszowi opłacany jest koszt podróży, wyżywienia, zakwaterowania, transportu miejskiego, jak również wypłacane są kieszonkowe. Oprócz tego, przysługuje wsparcie językowe online lub kursy.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy skontaktować się z organizacją wysyłającą w swoim kraju (zob. baza organizacji akredytowanych), która zaproponuje możliwe projekty lub samodzielnie znaleźć projekt zagraniczny i zaaplikować poprzez organizację wysyłającą.

Listę akredytowanych na Litwie organizacji wysyłających można znaleźć tutaj.

 

EFHR

 

Powiązane artykuły

EFHR przeciwko mowie nienawiści. Kontrowersje wokół sprawy litewskiego Polaka i praw mniejszości na Litwie

EFHR przeciwko mowie nienawiści. Kontrowersje wokół sprawy litewskiego Polaka i praw mniejszości na Litwie

Mowa nienawiści w internecie w doświadczeniu litewskiego Polaka Internet stał się integralną częścią naszego życia, służąc…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…