• 2018/10/30

Szkolenie EFHR – „Prawa językowe mniejszości: międzynarodowe standardy i ich znaczenie“

Szkolenie EFHR –  „Prawa językowe mniejszości: międzynarodowe standardy i ich znaczenie“

Nieodpłatne szkolenie, zorganizowane przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) pt. „Prawa językowe mniejszości językowych: międzynarodowe standardy i ich znaczenie“, odbyło się 30 października 2018 r. Uczestnicy zostali zaproszeni do bliższego przyjrzenia się międzynarodowym standardom prawnym, które stanowią podstawę niedawno opublikowanego przewodnika ONZ w sprawie praw językowych i ich znaczenia.

Szkolenie poprowadził dr Fernand de Varennes, który jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Pretorii oraz profesorem Cheng Yu Tung na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Hongkongu (Chiny). Posiada również mandat Specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. Mniejszości. Jest znany jako jeden z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie międzynarodowych praw człowieka, w szczególność praw mniejszości, skupił się przede wszystkim na kwestiach związanych z językami. Odegrał także znaczącą rolę w promowaniu młodych naukowców z Azji w dziedzinie praw człowieka jako redaktor naczelny czasopisma

„Asia-Pacific Journal on Human Rights“. Pracował i pisał w dziedzinach prawa międzynarodowego, takich jak zapobieganie konfliktom etnicznym, prawa migrantów, związek między pochodzeniem etnicznym, prawami człowieka i demokracją, a także o wykorzystaniu federalizmu i innych form porozumień o autonomii w celu zrównoważenia konkurencyjnych interesów kulturowych. Ukończył studia prawnicze w Kanadzie (LLB, Moncton), Zjednoczonym Królestwie (LLM, London School of Economics and Political Science) oraz Holandii (Dr Juris, Maastricht).

Podczas tego czterogodzinnego szkolenia uczestnicy zostali zapoznani z  aktualnymi standardami w ONZ i Europie, dowiedzieli się, jaki jest związek pomiędzy prawami człowieka a językiem, a także zakres i interpretacja praw językowych. Prezentacja oraz materiał z tego szkolenia zostaną opublikowane na stronie internetowej EFHR.

Pod koniec szkolenia wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat. Cieszymy się, że niektórzy uczestnicy wzięli także udział w międzynarodowej konferencji pt. „Regulacja prawna dotycząca mniejszości narodowych – teoria i praktyka“, która odbyła się 29 października 2018 br.

Europejska Fundacja Praw Człowieka pragnie serdecznie podziękować patronowi tego szkolenia, Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie. Chcielibyśmy również podziękować uczestnikom i mamy nadzieję, że szkolenie było przydatne wszystkim. Dla tych, którzy chcą wziąć udział w przyszłych szkoleniach EFHR lub zaprosić EFHR do organizowania szkolenia na temat praw człowieka i dyskryminacji swojemu zespołowi, prosimy o kontakt drogą mailową: szkolenia@efhr.eu i wspólnie przygotujemy program, który najlepiej odpowiada Państwa potrzebom.

1.8 MiB
339 Downloads

 

 

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…