• 2019/05/14

EFHR ponownie weźmie udział w festiwalu „Būtent!“

EFHR ponownie weźmie udział w festiwalu „Būtent!“

W dniach 6-7 września w Birsztanach odbędzie trzecia edycja  Festiwalu Dyskusji „Būtent!” (Dokładnie!). Tak jak w roku poprzednim, udział w wydarzeniu weźmie Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR).

Organizatorzy już ogłosili otwarty konkurs na tematy dyskusji i otrzymali 80 propozycji, z których 25 zostanie omówionych na tegorocznym festiwalu. W tym roku przeważył temat edukacji, równych szans, ekologii, zdrowia emocjonalnego, nowych technologii i ich rozwoju.

Jeden z tematów zaproponowała EFHR. Prawniczka organizacji Ewelina Dobrowolska będzie moderowała dyskusję pt. ,,Czarnoskóry gej romskiego pochodzenia albo jakimi stereotypami się kierujemy?”. Podczas spotkania jego uczestnicy podzielą się swoim doświadczeniem, czyli jak to jest nie być białym heteroseksualnym mężczyzną, czyli alpha male, a jednocześnie odbiorcy tego panelu będą próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy społeczeństwo staje się bardziej otwarte? A może nie ma nic wspólnego z tolerancją? Lista uczestników spotkania zostanie niedługo opublikowana.

W ubiegłym roku EFHR zaprosiła na dyskusję pt. „Język litewski – obezwładniony bożek czy żywy instrument” Rajmunda Klonowskiego, Audrysa Antanaitisa, Marka Adama Harolda oraz Vytautasa Sinicę. Do dyskusji przyłączyło się również audytorium. Padały pytania ws. pisowni nielitewskich imion i nazwisk, a także czy oznakowania miejsc publicznych mogą być tylko w języku państwowym? Więcej o dyskusji, a także zapis wideo znajduje się na stronie EFHR.

Zapraszamy do zaznaczenia w swoich kalendarzach dzień 6 i 7 września, żebyśmy się mogli spotkać raz jeszcze w Birsztanach i poruszyć temat stereotypów. Przez dwa dni prawnicy EFHR będą udzielać porad prawnych obejmujących tematykę dyskryminacji, przestępstw z nienawiści czy praw człowieka i mniejszości narodowych.

Do zobaczenia na Festiwalu Dyskusji „Būtent!”

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…