• 2019/08/27

Wrażenia EFHR z Pikniku Wolności w Kownie

Wrażenia EFHR z Pikniku Wolności w Kownie

Do udziału w czwartej edycji Pikniku Wolności (lit. Laisvės piknikas), czyli kowieńskiego festiwalu idei, który odbył się 24 sierpnia, zaproszono wielu znanych litewskich polityków, liderów, dziennikarzy, ekonomistów i celebrytów. Piknik był platformą do zaprezentowania przez nich swoich poglądów podczas otwartej dyskusji, odpowiedzenia na najbardziej nurtujące pytania opinii publicznej, a także zachęcenia odwiedzających do tworzenia własnych pomysłów podczas licznych inspirujących warsztatów.

Uczestnicy Pikniku Wolności mieli możliwość kontaktu i porozmawiania z trzema przedstawicielkami Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR): Eweliną Dobrowolską, Moniką Guliakaitė oraz Martą Bednarczyk.

Prawniczki EFHR, Ewelina i Monika, służyły pomocą z zakresu praw człowieka, mniejszości narodowych i przestępstw z nienawiści. Uczestnicy pikniku mieli możliwość zapytania o jakąkolwiek sprawę dotyczącą ich praw i wolności, a ci, którzy nie chcieli zadać pytań osobiście, mogli zrobić to korzystając z internetowej platformy komunikacyjnej sli.do. EFHR cieszy się z zainteresowania, jakim cieszyła się działalność Fundacji, zwłaszcza wśród młodzieży, która szczególnie aktywnie pytała takie kwestie, jak dyskryminacja, mowa nienawiści czy równość szans.

Poza konsultacjami prawnymi przedstawiciele EFHR przygotowali dla odwiedzających interaktywny quiz o prawach człowieka, a jego zwycięzcom przyszło wygrać atrakcyjne nagrody, takie jak bilety do kina, kupony do księgarni czy płócienne torby wielokrotnego użytku. Goście pikniku mogli także zdobyć wiedzę na temat problematyki litewskiej pisowni imion i nazwisk, oraz zrobić sobie selfie z ręcznie przygotowaną przez wolontariuszy EFHR ramką do zdjęć.

Stażystka Fundacji, Marta, informowała odwiedzających o możliwościach międzynarodowego wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności będącego elementem unijnego programu Erasmus+. „Jeżeli jesteś w wieku od 18 do 30 lat, możesz spędzić od 2 do 12 miesięcy pracując dla organizacji pozarządowej za granicą. To nie tylko świetny sposób, aby poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć doświadczenie zawodowe, ale także możliwość poznania wielu wspaniałych osób i nowego języka”, zachęca Marta.

Pierwszy Piknik Wolności zorganizowany został w 2016 r. w odpowiedzi społeczeństwa na brak pomysłów oraz zadowalającej komunikacji ze strony państwa. Europejska Fundacja Praw Człowieka była uczestnikiem wydarzenia po raz pierwszy. Zespół EFHR pragnie przekazać szczere wyrazy wdzięczności organizatorom festiwalu za to inspirujące wydarzenie, jak i wszystkim tym, którzy okazali zainteresowanie działalnością organizacji.

 

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…