• 2011/09/03

Wolontariusze dokształcali się na międzynarodowym szkoleniu w Budapeszcie

Wolontariusze dokształcali się na międzynarodowym szkoleniu w Budapeszcie
Uczestnicy warsztatów podczas pracy, foto: Eszter Gordon

Rozwój umiejętności dziennikarskich, fotografowanie, filmowanie oraz budowanie strony internetowej – o taki zasób wiedzy i informacji praktycznych stali się bogatsi uczestnicy II Międzynarodowych Warsztatów Dziennikarskich w Budapeszcie. W szkoleniu udział wzięli młodzi Polacy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Ukrainy, Chorwacji, Rosji oraz Węgier, w tym dwie osoby z Litwy: Beata Naniewicz i Rajmund Klonowski, wolontariusze Europejskiej Fundacji Praw Człowieka.

Uczestnicy nie tylko doskonalili swe umiejętności w pisaniu newsów, recenzji, wywiadów, fotografowali, kręcili i montowali film, lecz również spotkali się z kierownikiem Referatu ds. konsularnych Ambasady RP w Budapeszcie, radcą Anną Derbin oraz dyrektorem Instytutu Polskiego w Budapeszcie Arkadiuszem Bernasiem oraz, oczywiście, poznawali uroki czarującego Budapesztu, integrowali się, nawiązywali kontakty, dzielili się doświadczeniem i wiedzą.

http://polonianova.wordpress.com/ – oto, jak wygląda „produkt” końcowy warsztatów. Na tej witrynie umieszczone zostały wszystkie prace uczestników, informacje o nich oraz wykładowcach, inne informacje pożyteczne dla młodych dziennikarzy polonijnych na całym świecie. Stronę te uczestnicy – wraz z wykładowcami – stworzyli w rekordowo krótkim czasie.

Międzynarodowe Warsztaty Dziennikarskie przeznaczone są dla młodych dziennikarzy polonijnych: zarówno tych, którzy już prowadzą działalność dziennikarską, jak i tych, którzy dopiero zamierzają współpracować z polonijnymi mediami.

Projekt ma charakter edukacyjny i integracyjny, a jego zadaniem jest rozwój i unowocześnienie polskojęzycznych mediów i aktywizacja środowiska młodej Polonii, oraz stworzenie podstaw do współpracy między przedstawicielami polonijnych mediów.

I Międzynarodowe Warsztaty Dziennikarskie ukierunkowane były głównie na zagadnienia prasy polonijnej, natomiast program II Warsztatów związany był przede wszystkim z rozwojem internetowych środków przekazu.

II Międzynarodowe Warsztaty Dziennikarskie odbywały się w terminie od 23-31 lipca w Budapeszcie. Organizatorzy projektu: Stowarzyszenie Kulturalne Polonia Nova oraz Samorząd Mniejszości Polskiej II dzielnicy Budapesztu. Koszty z tytułu udziału dwóch przedstawicieli z Litwy pokryła Europejska Fundacja Praw Człowieka.

Powiązane artykuły

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…
Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Internet stał się czymś więcej niż codziennym narzędziem informacji, pracy czy rozrywki. Mowa nienawiści również znalazła…