• 2012/10/22

Minęły szkolenia z zakresu praw człowieka

Minęły szkolenia z zakresu praw człowieka

W dniach 19-20 października br. w siedzibie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka odbyły się szkolenia z zakresu prowadzenia spraw dotyczących pogwałcenia praw człowieka w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPCz) oraz Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) z proceduralnego i formalnego punktu widzenia. Organizatorem szkoleń była Fundacja, która co roku prowadzi szkolenia z zakresu praw człowieka. Warto zaznaczyć, iż uczestnikami przeprowadzonych szkoleń była nie tylko młodzież, studenci różnych kierunków studiów, lecz również tematem szkoleń zainteresowani byli prawnicy, nauczyciele i adwokaci. 

Celem zorganizowanych szkoleń było pogłębienie praktycznej wiedzy na temat składania skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz na temat samego orzecznictwa w tak ważnych zagadnieniach jak swoboda wypowiedzi i wiele innych ważnych orzeczeń trybunałów międzynarodowych.

Szkolenia poprowadzili wybitni specjaliści prawa, m.in. prof. dr hab. Ireneusz C. Kamiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Elżbieta Kuzborska, wykładowca Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie oraz dr Łukasz Wardyn przeprowadzili szkolenie.

Profesor Ireneusz C. Kamiński przedstawił wybrane orzecznictwa Trybunału oraz zwrócił uwagę na warunki dopuszczalności skargi, które są niezbędne by móc rozpocząć postępowanie przed ETPCz. Zapoznał także uczestników z procedurą obowiązującą w ETPCz. Natomiast dr Elżbieta Kuzborska i dr Łukasz Wardyn zapoznała uczestników konferencji z prawami mniejszości narodowych oraz sprawami prowadzonymi przed ETS i ETPCz.

„Wszystko było zorganizowane na wysokim poziomie. Otrzymaliśmy wiele istotnej informacji zarówno teoretycznej, jak też praktycznej” – swoją opinię wyraziła jedna z uczestniczek szkolenia. „Bardzo cieszę się, że został poruszony temat pisania skargi do ETPCz. Dotychczas istniejąca informacja była dosyć abstrakcyjna i czasami nawet niezrozumiała. Dzięki przeprowadzonym szkoleniom mogliśmy bliżej zapoznać się ze schematem procedur postępowania przed ETPCz” – zaznaczył inny uczestnik.

Po zakończeniu oficjalnej części szkolenia, uczestnicy chętnie zadawali pytania i rozwinęła się bardzo konstruktywna dyskusja.

Fundacja cieszy się z bardzo dobrej opinii w ankietach oceniających szkolenia. Uczestnicy są zainteresowani kolejnymi wykładami organizowanymi przez Fundację w przyszłości. Poza tym, wszyscy goście otrzymali podstawowy materiał z zakresu praw człowieka, m.in. broszury Rady Europy “Prawa i wolnosci w praktyce”, dostępne już w 4 językach, w tym i litewskim, które po długotrwałej pracy Fundacja właśnie niedawno otrzymała do dystrybucji.

Fundacja serdecznie dziękuje sponsorom, bez których szkolenia nie odbyły by się, a dokładnie Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczpospolity Polski, sklepowi internetowemu ADshop.lt i hotelowi rodzinnemu RunMis. A także serdecznie dziękujemy naszemu partnerowi „WEB & Services”.

Również jesteśmy wdzięczni „Kurierowi Wileńskiemu”, „Tygodnikowi Wileńszczyzny”, „Wilnotece”, radiu „Znad Wilii”, organizacji „Teisingumo aidas”, Stowarzyszeniu Naukowców Polaków Litwy oraz portalowi prawniczemu „Infolex” za objęcie naszych szkoleń patronatem medialnym.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim tym, którzy byli z nami i serdecznie zapraszamy na kolejne szkolenia, które odbędą się już 23-24 listopada br. Więcej informacji znajdzie się wkrótce na naszej stronie.

Więcej zdjęć

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach konkursu na realizację zadania “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…