• 2012/11/04

Widoczne efekty kampania EFHR przeciwko obraźliwym komentarzom w cyberprzestrzeni

„O Polakach komentarzy więcej nie będę pisał. Boję się i oczywiście nie chcę być sądzonym” (http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/rsikorskis-lietuvoje-lenku-teises-butu-beveik-pakankamos-bet-jos-silpninamos.d?id=58876573&com=1&s=2&no=200). Dany komentarz jak najbardziej przekonuje o tym, że prowadzona przez Fundację kampania przeciw przemocy w internecie daje swoje rezultaty. Obrażających komentarzy jest coraz mniej oraz sami komentatorzy przyznają się, że boją się pisać teksty nawołujące do nienawiści narodowościowej. Jak się mówi „uczymy sie na własnych błędach”. Więc śmiało można twierdzić, że Fundacja ponosi ogromne sukcesu na tym polu.

W litewskim portalu informacyjnym www.lrytas.lt osoba, pod pseudonimem „o_O” twierdzi, że dodałaby komentarz do artykułu: „R. Sikorskis: Lietuvoje lenkų teisės būtų beveik pakankamos, bet jos silpninamos” (tłum.: R. Sikorski: Polskie prawa w Litwie byłyby wystarczające ale są osłabione.”, ale podejrzewa, że miałby wiele kłopotów („parasyciau as komentara, labai noreciau, bet jei parasyciau, tai ple itariu, kad po to problemu nemazai tureciau… ech… :D:D:D:D:D”). Inny komentator udziela odpowiedzi, że również napisałby, ale już był karany. Komentator, występujący pod imieniem „Joo”, powstrzymuje się w pisaniu komentarzy o Polakach. Twierdzi, że „apie lenkus daugiau komentaru nerasysiu, bijau propiesoriaus kuriaus „teisingumo” jo sukurtoje teisineje sistemoje(turiu uomeni Panevezio verslininka,parasiusi komentara apie lenkus) ir aisku nenoriu tureti teistumo!” (tłum.: „o Polakach komentarzy nie będę pisał, boję się profesora Kurisa, którego ustanowiony system prawny „sprawiedliwość” (mam na uwadze przedsiębiorcy z Poniewieżu, który napisał komentarz o Polakach) i oczywiście nie chcę być sądzonym”).

EFHR cieszy się z owocu swej pracy. Liczba kar za komentarzy sięga już ośmiu ukaranych. Warto wspomnieć, że w 2011 roku Fundacja skierowała 25 wniosków do Prokuratury Generalnej dotyczących obraźliwych komentarzy, natomiast w roku 2012 – liczba sięga ponad 270 wniosków złożonych do prokuratury w ramach prowadzonej od ponad roku kampanii zmierzającej do zakończenia poczucia bezkarności tych wszystkich, którzy bez zahamowań i jakichkolwiek oporów naruszają godność innych, włącznie z nawoływaniem do pozbawienia ich życia (http://www.efhr.eu/2011/08/18/europejska-fundacja-praw-człowieka-przeciwko-narastającej-fali-nienawiści-w-internecie-na-litwie/).

Poprzez kierowanie wniosków do organów ścigania na niezgodne z prawem wpisy, Fundacja chciałaby doprowadzić do tego, ażeby organy państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz zagrożenie, które jest z tym związane. Państwo nie może bezczynnie przyglądać się narastającej fali nienawiści na niespotykaną dotąd skalę. Efekty takiego podejścia są widoczne między innymi w sondażach, z których jednoznacznie wynika, że prowadzona przez media i polityków negatywna kampania wobec mniejszości narodowych przeniosła się na społeczeństwo litewskie (http://www.efhr.eu/2012/01/06/europejska-fundacja-praw-człowieka-zaniepokojona-wynikami-sondażu/).

Europejska Fundacja Praw Człowieka chciałaby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przesyłają nam informacje na temat wpisów niezgodnych z prawem. Bez Waszej pomocy sukces ten nie byłby możliwy. Zachęcamy do współpracy.

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…