• 2012/11/09

EFHR wzięła udział w międzynarodowym dniu walki z faszyzmem i antysemityzmem

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem (ang. International Day Against Fascism and Antisemitism) – święto obchodzone corocznie 9 listopada, na arenie międzynarodowej od 1989 roku, upamiętniające pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej. Od 1995 roku obchody koordynuje największa w Europie organizacja charytatywna przeciw nacjonalizmowi, faszyzmowi i rasizmowi – UNITED for Intercultural Action , działająca na rzecz migrantów i uchodźców.

W tym roku Europejska Fundacja Praw Człowieka za inicjatywą UNITED również wzięła udział w obchodzeniu tego dnia. Stoisko Fundacji w centrum miasta na placu Vinco Kudirkos cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Spieszący przechodnie znaleźli chwilę aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat obchodzonego dnia. Osoby bardziej zainteresowane tą tematyką chętnie brali broszury Rady Europy, których litewskojęzyczną wersję opracowała Europejska Fundacja Praw Człowieka pt.: „Prawa i wolności w praktyce”, która bogato ilustruje Europejską Konwencję Praw Człowieka oraz znakomicie przedstawia funkcjonowanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. (http://www.efhr.eu/broszura-prawa-i-wolnosci-w-praktyce/). Stoisko również zaciekawiło przechodzących obok turystów, którzy byli mile zaskoczeni widząc informację edukacyjną w ojczystym języku (broszury również byli rozdawane w jęz. angielskim, polskim oraz rosyjskim).

Zainteresowane osoby cieszyli się z możliwości uzyskania bezpłatnych porad prawnych, których udzielali prawnicy Fundacji oraz umawiali się na spotkania w Fundacji. Pani w starszym wieku wyraziła swoje zachwycenie z inicjatywy fundacji: „ Na dzień dzisiejszy możliwość skorzystania z bezpłatnej usługi, tym niemniej – prawniczej, jest bardzo rzadko spotykana.” Pani obiecała, że chętnie się zwróci do Fundacji, bo ciągle nie miała potrzebnej sumy na pomoc adwokata.

Dziękujemy tym, którzy byli z nami oraz zachęcamy do aktywnej walki z faszyzmem i antysemityzmem.

Wszystkich zainteresowanych przyjazdem naszych prawników do swoich instytucji lub miejscowości w celu uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej z zakresu praw człowieka prosimy o kontakt na efhr@efhr.eu (http://www.efhr.eu/kontakt/).

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…