• 2013/03/01

Wyniki działalności EFHR z minionych konferencji

Wyniki działalności EFHR z minionych konferencji

Baltic_Sea_map_Usedom_locationZainteresowanie polską mniejszością narodową na Litwie ciągle wzrasta i na międzynarodowej arenie. Tym razem sytuację Polaków na Litwie analizował dr László Marácz. Autor artykułu pod tytułem „Polacy na Litwiezauważa, że stosunki polsko-liewskie ostatnio są bardzo napięte. Również Bruksela i Waszyngton są coraz mniej zadowolone z tej zaistniałej sytuacji między obydwoma krajami. Zaniepokojona jest też neutralna Szwecja. Na Litwę został nawet wysłany Komisarz do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Kurt Vollebaek, w celu wyciszenia konfliktu. Jednak na razie nie udało mu się osiągnąć niczego zadowalającego. Litwini poinformowali go, że nie może liczyć na zmianę prawodawstwa przez litewski Sejm w kwestii praw miejscowych Polaków.

Zdaniem dr Marácz, kwestie bezpieczeństwa w regionie bałtyckim są tak wielkie, że sprawa mniejszości polskiej na Litwie wymaga poważniejszych mediacji i negocjacji.

Opublikowany artykuł jest wynikiem udziału Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na Konferencji nt. reprezentowania i prawa językowego mniejszości narodowych (więcej informacji http://www.efhr.eu/2012/10/15/efhr-na-konferencji-minority-representation-and-minority-language-rights/).

Fundacja cieszy się możliwościami udziału w międzynarodowych konferencjach, gdyż to oznacza nie tylko możliwość doskonalenia samego siebie i nabierania potrzebnego doświadczenia w pracy w wielokulturowym środowisku, lecz również poruszanie aktualnych tematów na poziomie międzynarodowym.

EFHR

2.2 MiB
1114 Downloads

116 KiB
1015 Downloads

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…