• 2013/06/19

Czyje prawa mają pierwszeństwo?

Czyje prawa mają pierwszeństwo?

prawo11 marca 2013 roku w Wilnie, na prospekcie Gedymina została zorganizowana akcja, podczas której wszyscy mieli możliwość wziąć udział w bezpłatnej zabawie.  Chociaż pogoda nie sprzyjała ludzie chętnie bawili się. Zabawę przerwał dopiero niesankcjonowany marsz. Jak widzimy na nagraniu wideo zamieszczonym na portalu www.delfi.lt (http://tv.delfi.lt/video/UcLwTjRu/), marsz zmusił organizatorów do przerwania imprezy  do czasu przejścia marszu.

W związku z zaistniałą sytuacją pojawia się pytanie, czy prawa maszerujących są ważniejsze niż prawa innych ludzi, którzy mają prawo do uczestniczenia w imprezach kulturalnych. Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Marsz był niesankcjonowany przez władze, a wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób przyłożyły rękę do tego wydarzenia swym działaniem naruszyły porządek publiczny i bezprawnie ograniczyły prawa innych ludzi.  W demokratycznym państwie prawa jednych osób nie mogą być realizowane kosztem innych, a w przedstawionej sytuacji maszerujące osoby nie miały żadnego powodu, aby przerywać imprezę. Dlatego też  Europejska Fundacja Praw Człowieka (dalej – EFHR) w trosce o przestrzeganie praw wszystkich osób, które stały się uczestnikami tego przykrego incydentu pragnie pomóc w ukaraniu winnych i tym samym zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości.

EFHR zwraca się do każdego, kto 11 marca 2013 roku brał udział w imprezie i był zmuszony przerwać swą zabawę z powodu marszu. Jeżeli na nagraniu wideo rozpoznałeś siebie lub swego przyjaciela przyślij informację, komentarz, objaśnienie danej sytuacji; Każda, nawet najmniejsza informacja pomoże EFHR zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Wszyscy, których prawa zostały naruszone, będą mieli możliwość bezpłatnego skorzystania z pomocy prawnej, którą okażą profesjonalni prawnicy EFHR. Czekamy na współpracę.

EFHR

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…