• 2013/06/19

Czyje prawa mają pierwszeństwo?

Czyje prawa mają pierwszeństwo?

prawo11 marca 2013 roku w Wilnie, na prospekcie Gedymina została zorganizowana akcja, podczas której wszyscy mieli możliwość wziąć udział w bezpłatnej zabawie.  Chociaż pogoda nie sprzyjała ludzie chętnie bawili się. Zabawę przerwał dopiero niesankcjonowany marsz. Jak widzimy na nagraniu wideo zamieszczonym na portalu www.delfi.lt (http://tv.delfi.lt/video/UcLwTjRu/), marsz zmusił organizatorów do przerwania imprezy  do czasu przejścia marszu.

W związku z zaistniałą sytuacją pojawia się pytanie, czy prawa maszerujących są ważniejsze niż prawa innych ludzi, którzy mają prawo do uczestniczenia w imprezach kulturalnych. Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Marsz był niesankcjonowany przez władze, a wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób przyłożyły rękę do tego wydarzenia swym działaniem naruszyły porządek publiczny i bezprawnie ograniczyły prawa innych ludzi.  W demokratycznym państwie prawa jednych osób nie mogą być realizowane kosztem innych, a w przedstawionej sytuacji maszerujące osoby nie miały żadnego powodu, aby przerywać imprezę. Dlatego też  Europejska Fundacja Praw Człowieka (dalej – EFHR) w trosce o przestrzeganie praw wszystkich osób, które stały się uczestnikami tego przykrego incydentu pragnie pomóc w ukaraniu winnych i tym samym zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości.

EFHR zwraca się do każdego, kto 11 marca 2013 roku brał udział w imprezie i był zmuszony przerwać swą zabawę z powodu marszu. Jeżeli na nagraniu wideo rozpoznałeś siebie lub swego przyjaciela przyślij informację, komentarz, objaśnienie danej sytuacji; Każda, nawet najmniejsza informacja pomoże EFHR zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Wszyscy, których prawa zostały naruszone, będą mieli możliwość bezpłatnego skorzystania z pomocy prawnej, którą okażą profesjonalni prawnicy EFHR. Czekamy na współpracę.

EFHR

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…