• 2013/06/20

Instytut Monitorowania Praw Człowieka przedstawił swój raport o sytuacji praw człowieka na Litwie

Instytut Monitorowania Praw Człowieka przedstawił swój raport o sytuacji praw człowieka na Litwie

hrmiInstytut Monitorowania Praw Człowieka w Wilnie (www.hrmi.lt) w ubiegłym tygodniu przedstawił już siódmy obszerny przegląd praw człowieka za okres 2011-2012 r. (http://www.hrmi.lt/naujiena/851/).

Instytut zauważa, że na Litwie w latach 2011-2012 nie zaszły żadne istotne zmiany, gdyż państwo wciąż nie ma jednolitej i strategicznej polityki w dziedzinie praw człowieka.

Dyskryminacja występująca wśród różnych grup społecznych – kobiet, osób niepełnosprawnych, mniejszości etnicznych, osób homoseksualnych lub w starszym wieku – pozostaje istotnym problemem. Organy ścigania ciągle nadużywają swoich praw przy zatrzymywaniu podejrzanych – m.in. wywierają nacisk na zatrzymanych w celu ułatwienia śledztwa.

Z kolei dopiero w 2011 r. przyjęta Ustawa o ochronie przed przemocą w bliskim otoczeniu nie gwarantuje realnej pomocy dla poszkodowanych z powodu niedbałego i formalnego jej wdrażania.

Wiele kontrowersji budzi przestrzeganie prawa do sprawiedliwego sądu, prawa do pokojowych zgromadzeń, mimo że prawa te są gwarantowane w podstawowych krajowych i międzynarodowych aktach.

Ochrona praw dziecka powinna być priorytetem dla państwa, jednak ich ochronę Litwa traktuje jako działalność charytatywną, a nie jak prawo natury.

Nadzieję na lepszą przyszłość pokłada się mimo wszystko w organizacjach pozarządowych. Można dostrzec również zmieniający się pogląd instytucji państwowych widzących korzyść współpracy społeczeństwa obywatelskiego z sektorem publicznym.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) w pełni zgadza się z opinią Instytutu, że brak ogólnej wiedzy nt. praw człowieka i rosnąca nietolerancja wobec różnych grup społecznych oraz świadczące o tym negatywne raporty krajowych i międzynarodowych organizacji zmuszają do stwierdzenia, że Litwa nie jest już na rozdrożu, a w ogóle skręca na ubocze nie mogąc zdecydować się w jakim kierunku iść dalej – w kierunku rozwijającego się państwa demokratycznego przestrzegającego europejskich standardów czy zostać państwem nie mogącym zagwarantować podstawowych praw człowieka.

Wkrótce swój raport o sytuacji praw człowieka, w tym mniejszości narodowych na Litwie za 2012 r., przedstawi również EFHR. Raport będzie dostępny nawet w 4 wersjach językowych. Zachęcamy do śledzenia wiadomości na naszej stronie www.efhr.eu

Cały raport można pobrać tutaj:

4.3 MiB
1118 Downloads

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…