• 2013/12/07

Kara pieniężna za dwa obraźliwe komentarze w internecie

Kara pieniężna za dwa obraźliwe komentarze w internecie

e7c85493de832be700e8c7626ccbbe4b,10,1,0-84-901-601-0Kolejny nieprzychylny wyrok sądowy dla autora obraźliwego komentarza opublikowanego w internecie jest dowodem na to, że nawet anonimowe obrażanie innych osób może mieć poważne konsekwencje. Powszechnie znana wolność słowa ma jednak swoje ograniczenia, tak jak w wypadku publicznego obrażania innych osób.

Kampania Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) przeciwko obraźliwym komentarzom w internecie odnosi kolejne sukcesy i ma za sobą jeszcze jedną wygraną sprawę. Dzielnicowy Sąd Rejonu Olity (Alytaus rajono apylinkės teismas) wydał wyrok karny dla obywatela Litwy A. A. za publiczne podżeganie do przemocy fizycznej oraz zachęcania do nienawiści i dyskryminacji na tle narodowościowym, które miało na celu wyrażenie pogardy w stosunku do narodowości polskiej.

Na portalu internetowym www.lrytas.lt pod artykułem z dnia 24 marca 2011 r. wyżej wspomniany A. A. używając pseudonimu „Lenkus” opublikował komentarz, w którym obraźliwie wypowiedział się na temat narodowości polskiej. Komentarz w swojej treści nawoływał do przemocy i fizycznej napaści: „Bananais serti be gailescio” (tłum.: „Polaków należy bez litości karmić bananami”). Ten sam obywatel na tej samej stronie internetowej, tym razem pod innym artykułem z dnia 26 lipca 2012 r. używając pseudonimu „Sakiau” opublikował komentarz, w którym również obraźliwie wypowiedział się na temat polskiej narodowości. Komentarz ten w swojej treści nawoływał do nienawiści i dyskryminacji: „kad Lenkai debilai“ (tłum.: „że Polacy debile”).

Po zapoznaniu się z komentarzami EFHR zwróciła się do prokuratury która zajęła się tą sprawą. Autorem komentarza okazał się mężczyzna w wieku 55 lat z rejonu olickiego. Za oba komentarze sąd ukarał go karą pieniężną w wysokości 780 Lt. Autor komentarza przyznał się do winy i stwierdził, że żałuje i przeprasza za swoje zachowanie.

Wspomniana sprawa jest już 22 wygraną sprawą na podstawie wniosków EFHR (Fundacja skierowała ich już ponad 400) złożonych do prokuratury w ramach prowadzonej od roku kampanii zmierzającej do zmiany poczucia bezkarności tych osób, które naruszają godność innych.

Poprzez kierowanie wniosków do organów ścigania za niezgodne z prawem wpisy, EFHR chciałaby doprowadzić do tego, aby instytucje państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz zagrożenia, które z tego wynikają. Państwo nie powinno bezczynnie przyglądać się fali nienawiści w cyberprzestrzeni, narastającej na niespotykaną dotąd skalę.

EFHR jest obecnie jedną z najbardziej aktywnych pozarządowych organizacji na Litwie w zakresie ścigania komentarzy łamiących prawo, a efekty jej pracy są doceniane również przez prokuratorów:

www.efhr.eu/download/media_www/neapykanta-kurstantys-komentatoriu-2012.12.28.pdf

Fundacja chciałaby serdecznie podziękować wszystkim, którzy przesyłają nam informacje na temat wpisów naruszających prawo. Bez Waszej pomocy ten sukces byłby niemożliwy. Dziękujemy i zachęcamy do dalszej współpracy.

EFHR

Powiązane artykuły

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Internet stał się czymś więcej niż codziennym narzędziem informacji, pracy czy rozrywki. Mowa nienawiści również znalazła…
Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Dariusz Zagrodzki ukończył studia prawnicze z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, prawa…
Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

EFHR jednoznacznie i zdecydowanie sprzeciwia się propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej Napięcia związane z rosyjskimi…